Zerywia – słowiańska gra planszowa dla wymagających rusza na podbój Polski 31 maja

Zmory, potwory, bóstwa i starożytne zło pragnące okalać cały świat zapomnieniem. Taki klimat przedstawia Zerywia, polska przygodowa gra planszowa inspirowana słowiańską mitologią.

Zerywia opowiada historię pierwszych ludzi, którzy według legendy zostali zerwani z drzewa życia przez samego Światowida. Gracze przenoszą się do czasów tak zamierzchłych, że Ziemia nie znała jeszcze nawet choćby wikingów.

Gra czerpie garściami ze słowiańskiej mitologii. Nie brak w niej swojskich motywów. Przykładowo wśród lokacji na mapie świata występują takie landy, jak Swara (Wilcza Brama), Carodun (stary Kraków) czy Ślęża.

Gracze muszą współpracować, by nie dać się pokonać starożytnej sile dążącej do ostatecznego i powszechnego zapomnienia. Tajemnicza szczelina w centrum mapy jest miejscem, skąd sączy się mroczna esencja Nicy.

To główny wróg, przeciwieństwo, a zarazem pierwsza kochanka najstarszego z bóstw. Kooperacyjna rozgrywka jest ograniczona czasowo. Dołączony do gry posąg Światowida uważnie obserwuje mapę i odwraca swe oblicza.

Gdy obróci wszystkie cztery, świat spowija wieczna ciemność, a zabawa kończy się przegraną.

Zdjęcie poglądowe mapy i kart – Zerywia

Każdy z dostępnych bohaterów ma swoją własną historię, umiejętności oraz cel – prywatną misję mocno powiązaną z zapleczem fabularny postaci. Gracze mogą dowolnie dobierać wątki fabularne, które chcą rozgrywać, nawet kilka jednocześnie.

Jest to bardzo ważne, ponieważ rozwój postaci jest uzależniony od postępów fabularnych. Zerywia nie oferuje zwyczajnych przedmiotów czy punktów doświadczenia. Konkretne relikty dostępne są dopiero po popchnięciu historii w odpowiednim kierunku.

Zerywia jest wyjątkowo rozbudowana. Rozgrywka ma bardzo wiele aspektów i powinna przypaść do gustu nawet najbardziej wymagającym graczom. Sama eksploracja mapy odbywa się na wielu płaszczyznach, a do rzutów używa się kości ze specjalnymi symbolami.

Poniżej strony starożytnych kronik. Wstęp fabularny do gry Zerywia.

Po kampanii na platformie wspieram.to przewidywana jest zbiórka anglojęzycznej wersji na Kickstarterze. Autorzy są otwarci także na wszelkie pomysły odnośnie potencjalnych dodatków czy nawet innych wersji gry.

Prace nad dopracowaniem rozgrywki kooperacyjnej ciągle trwają, ale pojawiła się nawet perspektywa zabawy rywalizacyjnej. W tym momencie możliwa jest zabawa dla 1-4 osób na zasadzie współpracy.