Wesnoth logo gry napis na tarczy

The Battle for Wesnoth zyskuje nowy kontent – nadeszła Ucieczka Marbusa

The Battle for Wesnoth to turowa gra strategiczna, w którą możecie się zaopatrzyć za darmo na Steamie. Została osadzona w średniowiecznym fantasy, a ilość kampanii czy dodatków do niej na pewno pozytywnie was zaskoczy. Kilka dni temu do gry trafiła nowa zawartość – kampania Ucieczka Marbusa.

Rozgrywka w The Battle for Wesnoth jest odpowiednia zarówno dla niedzielnych, jak i szukających wyzwania graczy. Łatwo można ją też urozmaicać za sprawą dodatków.

Prócz sporej ilości kampanii gra zawiera także tryb multiplayer, a społeczność graczy chętnie organizuje rozmaite turnieje.


Rozgrywka i fabuła w The Battle for Wesnoth

Gra zaopatrzona jest w samouczek i kampanię przeznaczoną dla nowych graczy. Dzięki nim można zapoznać się z zaawansowanymi systemami rozgrywki.

Od zmieniającej się pory dnia, przez niesprzyjający teren, po odporności danych jednostek. I choć brzmi to jak kawał dobrej strategii, większość z tych rzeczy jest naprawdę intuicyjna. Nowy gracz szybko zda sobie sprawę, że elfy najlepiej sprawdzają się w lesie, a nieumarli zadają silniejsze ataki w nocy.

Fabuła gry skupia się w dużej mierze na dziejach samego Wesnoth – królestwa ludzi. Stąd też sama jej nazwa. W swoich najwcześniejszych wersjach The Battle for Wesnoth było pojedynczą kampanią. Teraz ta kampania – najbardziej reprezentatywna dla samej gry – nosi nazwę Następcy tronu.

Zrzut ekranu z kampanii Ucieczka Marbusa.

Prócz niej gracz może zagłębić się w wiele innych historii. Między innymi spróbować swoich sił jako nieumarły w Zejściu w Mrok, czy pokierować rasą trytonów w Martwej wodzie.

A to dopiero wierzchołek góry lodowej!

Oficjalny serwer dodatków gry zawiera bowiem dziesiątki kampanii, nowych ras czy sposobów na urozmaicenie rozgrywki, także w języku polskim.

Tworzenie swoich własnych rozszerzeń jest też w The Battle for Wesnoth bardzo łatwe i wspierane przez twórców gry.

Warto też zaznaczyć, że do królestwa Wesnoth można trafić w najlepszej możliwej cenie. Gra od zawsze była darmowa. Od paru lat można też dołączyć ją do swojego konta na Steamie.


Nadeszła Ucieczka Marbusa

Jakiś czas temu na serwer dodatków gry trafiła kolejna przygoda – Ucieczka Marbusa.

Przedstawia ona losy niewielkiego plemienia orków, które będzie musiało stawić czoła niepojętej grozie ogarniającej całą północ. To nieliniowa opowieść o przetrwaniu, poświęceniu i przeznaczeniu.

Kampania składa się z piętnastu scenariuszy, z których dwa są zależne od wyborów gracza i wpływają na zakończenie historii.

Zrzut ekranu z kampanii Ucieczka Marbusa.

Ucieczkę Marbusa można było przetestować przed czasem na oficjalnej, polskiej stronie gry.

Dopiero niedawno została ona jednak dopracowana do tego stopnia, by być dostępna dla szerszej społeczności.

Co wnosi nowa wersja?

Przede wszystkim pełne, angielskie tłumaczenie całości. Ponadto dodatkowy scenariusz, od którego zależeć będzie los wszystkich Yeti na północy. Twórcy poprawili błędy i lepiej zbalansowali całość rozgrywki.

A jeżeli interesują was inne strategiczne gry turowe, w których możecie spróbować swoich sił za darmo, zapraszamy do Catan Universe 2.0 – recenzja nowej odsłony klasycznej planszówki na komputer.


Źródło