Frostpunk grafika z gry

TOP 10 – Najbardziej oczekiwane gry planszowe w 2021 roku

Nasza ubiegłoroczna lista cieszyła się wśród Was dużym zainteresowaniem. W tym roku nie mogło więc zabraknąć kolejnego zestawienia gier planszowych, na które Bandurki czekają najbardziej.

Poprzedni rok zaskoczył nas licznymi przesunięciami premier związanymi ze wszędobylskim wirusem, ale branża planszówek w Polsce poradziła sobie znakomicie – z zeszłorocznej listy jedynie 3 tytuły nie zostały jeszcze wydane i ich premiera przesunęła się na 2021 r.

Poniżej znajdziecie listę najbardziej oczekiwanych gier planszowych, jakie mają się ukazać w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Na tej stronie:


W rankingu zostały uwzględnione te gry, których polska edycja będzie miała premierę w 2021 roku.

Niektóre z pozycji miały już więc swoją światową premierę i są dostępne w innych wersjach językowych, jednak na potrzeby rankingu uwzględniliśmy datę wydania polskiej edycji.

W zestawieniu nie uwzględnialiśmy więc gier, które nie mają zapowiedzianej rodzimej wersji, ani też gier z Kickstartera, które nie zostaną wydane po polsku.

Kontynuując zwyczaj z poprzedniego zestawienia, zanim przejdziemy do TOP 10, chcemy zwrócić waszą uwagę na jeden tytuł, o którym wiadomo, że otrzyma polską wersję językową.


Clash of Cultures: Monumental Edition

Powiedzmy sobie szczerze – na polskim rynku planszówek mało jest rozbudowanych gier strategicznych typu 4X. Gier, w których dzięki umiejętnym zarządzaniem zasobami możemy kierować potężnymi narodami, odkrywać otaczający nas świat oraz pobijać inne nacje.

Całe szczęście w przyszłym roku (najprawdopodobniej) się to zmieni, dzięki polskiej wersji językowej Clash of Cultures: Monumental Edition.

Niestety, na razie nie ma informacji o tym, kto wyda grę w naszym kraju, ani też nie ma oficjalnej wiadomości o dacie premiery. Dlatego z wielkim żalem, ale nie mogliśmy uwzględnić daty premiery w naszym właściwym rankingu.

Clash of Cultures Monumental Edition
Na taką grę polscy gracze czekali z utęsknieniem

Monumental Edition to reedycja kultowej gry strategicznej Clash od Cultures.

Nowe wydanie oprócz gry podstawowej będzie zawierać od razu dwa dodatki: Civilizations oraz Aztecs. Wszystko otrzyma nową, odświeżoną szatę graficzną. W grze znajdziemy ponad 300 figurek jednostek, budynków i statków, w tym 7 Cudów Świata oraz mnóstwo kart i żetonów.

W tym przypadku naprawdę warto będzie poczekać na polską edycję.

Gra jest przeznaczona dla od 2 do 4 graczy, zaś czas jednej rozgrywki to ok. 4 godziny.

Oryginalnym wydawcą jest WizKids.


10. Deranged

W zeszłym roku nasz czarny koń niestety nie wystartował, ale w tym roku nadal na niego stawiamy.

Deranged to tytuł, w którym gracze próbują przetrwać w mieście opanowanym przez potwory wszelkiej maści. Przy czym każda postać może zostać opętana i sama zmienić się w monstrum, więc każdy musi tutaj uważać nie tylko na potwory, ale również na współgraczy.

Balans pomiędzy współpracą a rywalizacją, jest w tej grze kluczem do sukcesu. Klimat niepewności o dalsze losy kierowanej przez nas postaci gwarantowany – jak w dobrym horrorze!

Deranged pudełko
Trzymamy kciuki, abyśmy w tym roku w końcu zagrali w polską wersję

Za polskie wydanie odpowiada Czacha Games – wydawnictwo, które zeszły rok może zaliczyć na plus zarówno pod względem wizerunkowym, jak i doboru wydanych tytułów. O jakość polskiego wydania Deranged możemy więc być spokojni.

Zeszłoroczna 8. pozycja w rankingu na rok 2020, nadal wygląda na tyle ciekawie i innowacyjnie, że uznaliśmy, iż w tym roku również powinna znaleźć się wśród najbardziej oczekiwanych premier.

Przewidywana data premiery: I połowa 2021 r.
Polski wydawca: Czacha Games


9. Mezo

Klimat cywilizacji Majów brzmi jak dobry przepis na odświeżenie gatunku gier typu area control.

Przede wszystkim niewątpliwym atutem tej pozycji jest oparcie się na ciekawej mitologii, która graczy z Polski może zainteresować bardziej niż przerobione już na tysiąc sposobów mitologie egipska, grecka czy rzymska.

Oczywiście Mezo to również solidna mechanika i wykonanie.

Gracze wybierają plemię oraz swojego boga, który zapewnia im unikalną zdolność. Zrządzanie jednostkami będzie tu miało większe znaczenie, niż w typowym area conrol, ponieważ trzeba pamiętać, że bogowie będą domagali się składania ofiar na ich cześć.

Część jednostek trzeba więc będzie poświęcić, a w zamian bogowie użyczą nam swoich zdolności.

Mezo
Cywilizacja Majów, to temat, który jeszcze się nie pojawiał w grach area control.

Dodatkowo od razu z podstawową wersją gry, ukażą się również 3 dodatki: Dusze dla Xibalby, Rozszerzenie na 5 graczy oraz God Pack, który nie jest już produkowany przez oryginalnego wydawcę.

Brawo dla Portal Games za wynegocjowanie tego dodatku! Nie ma więc obaw, że ktoś nie uzbiera całego zestawu w rodzimym języku.

Oryginalna tematyka, asymetryczne zdolności graczy oraz dużo konfliktów. Miłośnicy area control powinni być usatysfakcjonowani.

Przewidywana data premiery: luty 2021 r.
Polski wydawca: Portal Games


8. Nemesis Lockdown

Znajdujecie się w stacji badawczej ukrytej na Marsie, gdzie przeprowadzano eksperymenty na ludziach oraz bytach pozaziemskich. Oczywiście nie mogło z tego wyniknąć nic dobrego.

Teraz jesteście tu zamknięci, a w ciemnościach może kryć się coś, czego nie chcielibyście spotkać…

Ktoś mógłby zarzucić „ale to już było”. Śpieszymy więc donieść, że tego nie było, ponieważ jesteśmy na Marsie, a nie w przestrzeni kosmicznej, a to niesie za sobą pewne zmiany w prowadzeniu rozgrywki. Między innymi mechanikę oddzielnych pięter i sektorów, w których energię można wyłączyć niezależnie od innych miejsc na mapie.

Nemezis Lockdown
Tym razem przyjdzie nam zmierzyć się z obcymi na Marsie

W naszej ocenie klimat zamkniętej stacji badawczej znajdującej się na Marsie działa na wyobraźnię lepiej niż statek kosmiczny, z którego można uciec. Tutaj albo przetrwasz, albo zginiesz.

Nemesis Lockdown jest samodzielną grą, która wykorzystuje główne mechaniki znane z Nemesis. Oczywiście, można ją również zakupić jako dodatek wzbogacający rozgrywkę o nowe postacie, obcych i mapę.

Polska edycja była dostępna w ramach kampanii na Kickstarterze.

Przewidywana data premiery: grudzień 2021 r.
Wydawca: Awaken Realms


7. The Thing

Gra na podstawie kultowego filmu grozy, w którym na znajdującej się na Antarktydzie stacji badawczej bohaterom przychodzi zmierzyć się z kosmicznym bytem, który może przybrać dowolny kształt.

Świadomość, że twój współtowarzysz może nie być człowiekiem, ma decydujący wpływ na podejmowane decyzje. Od tego, komu zaufasz (albo kto zaufa tobie) będzie zależeć wygrana lub przegrana.

Uważaj, ponieważ zawsze może się okazać, że wkrótce przestaniesz być sobą.

The Thing
Pudełko bezpośrednio nawiązuje do filmowego klasyka

The Thing to tytuł w którym niepewność czai się za rogiem, a sojusze są kruche.

Jednocześnie aby wygrać gracze muszą ze sobą współpracować. Bez podziału obowiązków i zadbania o podstawowe kwestie związane z przeżyciem na odosobnionej stacji, graczy może pokonać nie Coś, ale głód lub chłód.

Po polsku zostanie wydana zarówno podstawka, jak i dodatek – Norwegian Outpost. Trzymamy kciuki, aby obyło się bez opóźnień i gra trafiła do nas przed Świętami Bożego Narodzenia.

Przewidywana data premiery: grudzień 2021 r.
Polski wydawca: Galakta


6. Frostpunk

Przenoszenie na planszę gier komputerowych ma różny skutek, ale jak pokazał chociażby przykład Jagged Alliance można zrobić planszówkę, która wiernie oddaje klimat swojego komputerowego protoplasty.

W zeszłym roku planszowy świat zelektryzowała wiadomość, iż na stoły zmierza adaptacja innego komputerowego hitu.

Frostpunk to próba przeniesienia komputerowej strategii czasu rzeczywistego z 2018 r., w której łączyliśmy budowę miasta z survivalem. Wszystko zostało osadzone w klimatach steampunku.

Autorem gry planszowej jest Adam Kwapiński, odpowiedzialny za takie hity jak Lords of Hellas czy Nemesis.

Frostpunk Gra planszowa
Przepis na sukces – dobra licencja, dobry autor i dobra mechanika

W trakcie kampanii na Kickstarterze możliwy był wybór pomiędzy wersją z drewnianymi pionkami lub plastikowymi figurkami. Musimy przyznać, że w tym przypadku figurki naprawdę robią wrażenie i dodają grze właściwego klimatu.

Głównym zadaniem grających jest przetrwanie.

Ten gracz, którego miasto przetrwa przez 12 rund, co do zasady wygrywa.

Ale to nie wszystko.

Warunki zwycięstwa lub przegranej będą także zależeć od kart scenariusza, które można zmieniać co rozgrywkę. To zapewni grze dodatkową regrywalność, dzięki czemu do każdej rozgrywki trzeba będzie podejść z inną taktyką.

Polską wersję można było wybrać podczas kampanii na Kickstarterze, jednak dobra wiadomość jest taka, że będzie również wersja sklepowa (z figurkami), za którą odpowiedzialny będzie Rebel.

Przewidywana data premiery: IV kwartał 2021 r.
Polski wydawca: Rebel


5. Time of Legends: Destinies

W zeszłym roku nie załapała się do pierwszej dziesiątki najbardziej oczekiwanych planszówek, ponieważ o polskiej wersji chodziły jedynie plotki. W końcu jednak nadszedł czas na oficjalne potwierdzenie, dzięki czemu w tym roku „planszowe RPG” jest jedną z najbardziej oczekiwanych gier.

Time of Legends: Destinies to dzieło polskich autorów Michała Gołębiowskiego i Filipa Miłuńskiego, które określane jest jako połączenie gry planszowej i fabularnej.

W połączeniu z dedykowaną aplikacją tytuł umożliwi nam wcielenie się w postać, od której wyborów będzie zależał rozwój dalszej fabuły.

Time of Legends: Destinies
Polscy gracze również będą mogli rozgrywać przygody w świecie gier Time of Legends

Gracze otrzymają również dostęp do edytora scenariuszy, dzięki któremu będą mogli tworzyć własne fabuły, które będą mogły być rozgrywane przez innych.

Tytuł zapowiada się jako innowacyjny i wciągający fabularnie. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko czekać na pierwsze rozgrywki.

Należy również wspomnieć, iż komponenty z Destinies mogą być użyte w innej grze spod szyldu Time of Legends – Joan of Arc.

Przewidywana data premiery: I połowa 2021 r.
Polski wydawca: Iuvi Games


4. Unmatched

Proste zasady, dynamiczna rozgrywka i genialny pomysł na temat. Nadchodzi gra, która wypełni lukę w kolekcji każdego gracza.

Gra na pół godziny, przy której będziemy bawić się jak przy cięższym tytule, a która jednocześnie nas nie przytłoczy. Gra w której spotyka się Król Artur, Alicja z Krainy Czarów, Robin Hood i Sherlock Holmes.

Czas na Bitwę Legend!

O Unmatched można napisać, że jest to planszówka, która łączy genialny w swej prostocie pomysł na pojedynki postaci znanych z bajek i legend z idealnie dopasowaną mechaniką zarządzania ręką kart i poruszania się na planszy.

Ale wtedy pominęlibyśmy takie kwestie jak: piękne grafiki na kartach, które są jednocześnie spójne z klimatem gry, jak i dopasowane do charakteru poszczególnych bohaterów, solidnie wykonane komponenty, dopracowaną mechanikę, piękne figurki, itd.

Unmatched
W dniu polskiej premiery ukażą się od razu dwa zestawy z serii

Bardzo nas więc cieszy, że w Unmatched będziemy mogli zagrać po polsku. Tematyka gry może przyciągnąć do naszego hobby wiele nowych osób.

Bo kto z nas nie chciałby sprawdzić czy Bruce Lee pokonałby Draculę?

Dzięki Unmatched będzie to możliwe.

W pierwszej kolejności po polsku ukażą się dwa zestawy: Bitwa Legend: część 1 z czterema bohaterami: Sindbadem, Alicją, Królem Arturem i Meduzą, jak również mniejszy „Robin Hood vs. Wielka Stopa„, gdzie znajdziemy dwóch tytułowych bohaterów.

W obu zestawach znajdziemy dwustronną mapę, na której będziemy toczyć pojedynki.

Warto przyjrzeć się tej serii, zwłaszcza, w świetle ostatniej zapowiedzi oryginalnego wydawcy o zestawach opartych na licencji Marvela.

Mottem Unmatched jest, że „w bitwie nie ma równych”. Dlatego każda z postaci ma swój własny, unikatowy styl walki. Jednocześnie rozgrywka jest bardzo zbalansowana, dzięki czemu nie ma się poczucia, że jeden z bohaterów jest wyraźnie silniejszy od innych.

Podobnych gier o takiej tematyce ze świecą szukać, ale bądźmy szczerzy – gdy zagra się w Unmatched, inna gra nie będzie już potrzebna.

Przewidywana data premiery: wiosna 2021 r.
Polski wydawca: Ogry Games


3. Waste Knights

Koronawirus pokrzyżował plany Galakcie, ale wszystko wskazuje na to, że w 2021 r. w końcu przeniesiemy się do pękniętej na pół Australii, aby stawić czoła gangom motocyklowym, zmutowanym skorpionom i krwiożerczym kangurom.

Postapokaliptyczny świat, w którym można liczyć tylko na siebie. Wybory, które wpływają na rozwój fabuły. Decyzje stojące na pograniczu moralności. Waste Knights to tytuł, który zapewni wiele godzin rozgrywki i emocji.

Czy przetrwacie w najniebezpieczniejszym miejscu na Ziemi?

Waste Knights pudełko
Twórcy zapewniają przygodę w otwartym, rozbudowanym świecie

Grać będziemy mogli z wykorzystaniem aplikacji, która będzie generowała fabułę, lub bez niej – przy wykorzystaniu odpowiednich kart.

Za każdym razem rozgrywka będzie wyglądał inaczej, w zależności od tego gdzie zdecydujemy się podążyć – czy na suchy, piaszczysty teren Prawej Australii, czy też do porośniętej dżunglą Lewej Australii?

Jedno jest pewne – po obu stronach będzie niebezpiecznie i krwawo.

W tym roku wyczekujemy tego tytułu równie mocno jak w poprzednim, dlatego ubiegłoroczna 2. pozycja znalazła się również na tegorocznej liście, jako mocny pretendent do najlepszej gry planszowej 2021.

Anglojęzyczne wersje gry już zaczynają trafiać do wspierających projekt na Kickstarterze, zaś wstępne opinie potwierdzają świetną warstwę fabularną.

Przewidywana data premiery: II kwartał 2021 r.
Polski wydawca: Galakta


2. Descent: Legendy mroku

Ogromne pudło, fabuła rozpisana na kilkadziesiąt godzin, a to tylko początek. W 2021 r. w ręce graczy zostanie oddany pierwszy z trzech aktów historii dziejącej się w świecie Terrinoth.

Wbrew dochodzącym głosom, nie jest to nowa edycja znanego już polskim graczom dungeon crawlera Descent: Wędrówki w mroku, ale samodzielny tytuł, tym razem w pełni kooperacyjny.

Descent: Legendy mroku to przygoda złożona z epickich kampanii. Przejście jednego scenariusza zajmie nam od 3 do 4 godzin, zaś całość da nam rozbudowaną opowieść o czwórce śmiałków walczących z siłami ciemności. 

Descent: Legendy mroku
Rozmiary pudełka robią wrażenie. Pozostaje mieć nadzieję, że tak samo będzie z rozgrywką

Do rozgrywki wymagana będzie specjalnie przygotowana aplikacja, wyposażona zarówno w informacje dotyczące przebiegu historii, jak i ścieżki rozwoju postaci.

Twórcy zapowiadają podejmowanie wyborów, od których zależeć będzie przebieg historii. Możliwe będzie również ulepszanie zdobytego w trakcie gry wyposażenia.

Trzeba przyznać, że nie tylko rozmiary pudełka robią wrażenie – uwagę przykuwa przede wszystkim wykonanie figurek, znacznie ulepszone niż w innych pozycjach od Fantasy Flight Games.

Oprócz postaci i potworów znajdziemy również trójwymiarowe elementy terenu. Plansza, na której będziemy toczyć potyczki również będzie mieć klika poziomów!

Od tej strony gra na pewno prezentuje się spektakularnie.

Na pierwszy rzut oka widać, że nowa gra odcina się od poprzedniego Descenta m.in. zupełnie zmienioną szatą graficzną. Legendy mroku będą miały również inne rozwiązania w mechanice gry.

Mimo kilku kontrowersji (wygląd kafli terenu) obok tego tytułu nie będzie można przejść obojętnie.

Prawdopodobnie nowy Descent zająłby pierwsze miejsce na naszej liście, gdyby nie jeszcze jedna zapowiedź…

Przewidywana data premiery: III kwartał 2021 r.
Polski wydawca: Rebel


1. Machina Arcana

Co wyjdzie z połączenia mitologii Cthulhu ze steampunkiem?

Jedna z najbardziej oryginalnych gier planszowych!

Dzięki Galakcie otrzymamy polską wersję jednego z najlepszych tytułów ufundowanych w zeszłym roku na Kickstarterze.

Machina Arcana to gra, w której wcielamy się w badaczy wrzuconych w straszliwe czeluści, którzy starają się przetrwać i przejść kolejne rozdziały opowieści.

Jeśli nawet gracze zdołają utrzymać się przy życiu do końca historii, to w finale każdego scenariusza będą musieli zmierzyć się z dodatkowym, specjalnym wyzwaniem.

Machina Arcana
Czy steampunk może budzić grozę? z pomocą Cthulhu na pewno.

Unikatowe otoczenie, interaktywny ekwipunek, wyjątkowa mechanika walki i liczne, taktyczne wybory stanowią integralną część fabularnego doświadczenia, które gwarantuje głębokie zanurzenie w uniwersum oraz dużą regrywalność.

Wyjątkowa oprawa graficzna pozwoli zanurzyć się w jedyny w swoim rodzaju świat gry. Ten tytuł udowadnia, że nawet pomimo braku plastikowych figurek da się stworzyć tytuł, który swoim klimatem zawstydza kilka innych pozycji na rynku.

Dajcie się porwać mechanicznym mackom, zwłaszcza, że po polsku ukażą się również dwa dodatki: From Beyond oraz To Eternity. Bluźnierstwem byłoby nie zagrać.

Przewidywana data premiery: II połowa 2021 r.
Polski wydawca: Galakta


Oprócz powyższych pozycji w nadchodzącym roku ukaże się oczywiście wiele innych, wspaniałych gier i dodatków do już znanych tytułów.

Jeżeli w powyższym zestawieniu zabrakło Wam jakiejś gry, dajcie znać w komentarzach.

Tych, którzy są bardziej zainteresowani grami komputerowymi, zachęcamy do przeczytania naszego rankingu najbardziej oczekiwanych gier PC i konsolowych w 2021 roku.