The Shadow Planet walczy o ufundowanie

Najnowsza kampania na Kickstarterze od wydawnictwa Galakta potrzebuje jeszcze półtora tysiąca dolarów, abyśmy na początku przyszłego roku przeżyli kosmiczny horror na planszy. Na osiągnięcie celu pozostało jeszcze 5 dni.

The Shadow Planet to gra science-fiction w klimacie kosmicznego horroru dla 3-5 graczy, oparta na komiksie autorstwa Blasteroid Brothers. Autorami są Giacomo i Gianluca Santopietro – twórcy m.in. Listów z Whitechapel. Rozgrywka opiera się na połączeniu współpracy z realizacją ukrytych celów. Osią gry jest budowanie różnych talii kart występujących w grze.

Gracze będą mogli wcielić się w jedną z sześciu postaci. Do wyboru mamy: trzech astronautów, którzy właśnie przybyli na powierzchnię planety po odbiorze sygnału ratunkowego, ocalałą z załogi Rachel Reed, Robota – mechanicznego pomocnika załogi oraz tajemniczego Strażnika.

Co się wydarzyło na Planecie Cieni?

Tło fabularne gry daje nam przedsmak czekającej na nas tajemnicy. Oto z dawno zaginionego statku naukowego E/Rico wysłany został sygnał S.O.S… 30 lat po katastrofie! Po wylądowaniu ekipa ratunkowa odrywa, że szkuner E/Rico jest w niezłym stanie, lecz jego załoga zniknęła. Tylko jedna osoba leży pogrążona we śnie w komorze hibernacyjnej, doglądana przez starego Robota. Oprócz uziemionego statku obszar kryje inne sekrety – wzgórze zamienione na cmentarz oraz kolejne, odległe miejsce, którego natura pozostaje niejasna.

the shadow planet zdjęcie załogi
Gracze będą musieli odkryć co naprawdę stało się z załogą E/Rico.

Kiedy jeden z pilotów załogi Mark Myers jest zajęty naprawą ich statku – Melity, lekko uszkodzonej podczas lądowania, zostaje zamordowany przez nieznanego napastnika, ubranego w ciężki skafander roboczy. Roztrzaskana czaszka astronauty stanowi świadectwo furii nieznajomego. Morderca ucieka i znika pomiędzy dziwnym formacjami skalnymi.

Wyruszyli na ekspedycję naukową – jedna szczęśliwa rodzina, kierująca się na niezbadaną planetę w odległych regionach kosmosu. Jednak zamiast wspaniałych odkryć znaleźli śmierć… A przynajmniej większość z nich. Przetrwało dwoje z pięciorga – Rachel Robinson, córka, hibernująca przez lata z nadzieją na ratunek oraz jej ojciec Reed. Rachel twierdzi, że oszalał on po kontakcie z zielonkawą mgłą w oddalonym rejonie planety, potem zamordował matkę i dwóch braci dziewczyny, a ostatecznie popełnił samobójstwo. Jednak jego grób okazuje się pusty, zaś niedawno ktoś zaczął siać chaos wśród członków zespołu ratunkowego, zabijając pilota. Jedyny logiczny wniosek jest taki, że Reed Robinson przeżył i teraz czyha w pobliżu, gotów na kolejny atak… Jakie są prawdziwe motywy obłąkanego starca?
Galakta

Mechanika

Cztery główne części planszy przedstawiają miejsca kluczowe dla gry: Melitę, E/Rico, Wzgórze oraz Jaskinie. Są one skomunikowane Połączeniami o różnym koszcie ruchu, a ponadto zawierają Sekcje. Każde z miejsc posiada dedykowaną talię, zawierające karty określonego typu.

Kiedy postać znajduje się w danym Miejscu, może manipulować talią i dobierać karty, aby na stałe rozwijać własną rękę. Ponadto odwiedziny w Sekcjach pozwalają na korzystanie z ich specjalnych zdolności. Wszystko to oznacza, że w trakcie gry będziemy nieustannie poruszać się po planszy z myślą o optymalizowaniu strategii budowy poszczególnych talii postaci.

Na początku gry uczestnicy dobierają losowo swoje cele, zależnie od łącznej liczby graczy. Mogą stanąć po stronie Astronautów (1-3 osoby), którzy pragną opuścić planetę, Obcego (1 osoba), który chce dokładnie tego samego, tyle, że w kosmosie pożre swoich towarzyszy albo Strażnika (1 osoba) świadomego zagrożenia ze strony Obcego i planującego zatrzymać wszystkich na ziemi. Tylko dzięki obserwacji działań pozostałych graczy można domyślić się, kto jest kim oraz jak pokrzyżować (lub wspomóc) plany danego gracza.

the shadow planet wskaźniki
Wskaźniki pokazują nam 3 aspekty, od których zależy zwycięstwo lub przegrana w grze.

Postęp gry mierzy się za pomocą 3 obrotowych wskaźników. Wskaźnik Zagrożenia informuje, jak potężny jest Obcy. Im wyższą pokazuje wartość, tym trudniej będzie pokonać Obcego w przestrzeni, kiedy odleci z Astronautami. Jednak z chwilą osiągnięcia maksymalnej wartości istota wszystkich zmasakruje, tym samym zapewniając zwycięstwo Strażnikowi (w końcu chciał, aby wszyscy pozostali na planecie).

Wskaźnik Naprawy reprezentuje stan wahadłowca Melita, który uległ uszkodzeniu. Kiedy jego wartość osiągnie „0”, statek odzyska sprawność i wyruszy z powrotem, zabierając na swój pokład wszystkich poza Strażnikiem (który wówczas przegrywa). Jednak nie gwarantuje to zwycięstwa Astronautów, ponieważ jeżeli Obcy będzie wystarczająco silny, to on zwycięży w grze.

Ostatni wskaźnik Odliczania pokazuje, ile czasu pozostało do chwili odlotu floty Federacji, która pozostawi wszystkich na pastwę losu. Jeśli Astronauci nie zdołają naprawić Melity, wszyscy zostaną na planecie i wygra Strażnik! Jego strategia opiera się bowiem na krzyżowaniu planów innych graczy oraz prowokowaniu Obcego – gdy istota wpadnie w szał, ujawni swą prawdziwą naturę, mordując wszystkich i tym samym uniemożliwiając sobie opuszczenie planety.

W The Shadow Planet możemy więc spodziewać się blefu, „noża w plecy”, gry nad stołem i negocjacji. Ci, którzy chcieliby zapoznać się ze szczegółami zasad odsyłamy do instrukcji.

Zegar tyka

Ta świetna gra od Galakty potrzebuje jednak Waszego wsparcia! Pozostało jeszcze 5 dni na zebranie półtora tysiąca dolarów, aby The Shadow Planet się ufundowała. Jeżeli lubisz planszówki oparte na mechanice ukrytych tożsamości, to ta gra jest dla Ciebie.

Trzymamy kciuki za kolejny sukces Galakty na Kickstarterze!