Stwórz Bohatera – projekt grupy Flying Octopus

Stwórz Bohatera to projekt realizowany przez grupę Flying Octopus, w ramach którego każdy chętny będzie miał okazję wykreować swojego niepowtarzalnego herosa. Znajdzie się on w paczce zasobów do gier Baldur’s Gate i Icewind Dale.

W ramach projektu Stwórz Bohatera powstanie więc dodatek do gry, który każdy z nas może współtworzyć!


Czym jest Flying Octopus?

Flying Octopus to niezależny kolektyw artystyczny, który zrzesza programistów, grafików, dźwiękowców i wiele innych osób. Realizują się oni w gamedevie i po godzinach tworzą projekty, które mają szansę zaistnieć na rynku gier komputerowych. Organizują szkolenia i biorą udział w wielu ciekawych przedsięwzięciach.

Logo zespołu Flying Octopus.

Tym razem wyszli z inicjatywą Stwórz Bohatera. W jego ramach będzie można wykreować swojego własnego bohatera samotnie bądź ze wsparciem organizatorów. W grę wchodzi narysowanie awataru, napisanie biografii, nagranie opcji dialogowych oraz zabawa statystykami.

Więcej o grupie Flying Octopus dowiecie się z ich fanpage’a na Facebooku lub Discorda.


Etap pierwszy kreacji bohatera – biografia

To podstawa, jeśli chcecie wymyślić swoją własną, unikalną postać. Biografia powinna zawierać od kilku, do kilkunastu akapitów tekstu.

Wszystkie przygody w samej grze wchodzą w skład uniwersum Zapomnianych Krain, więc jeśli macie na to ochotę, możesz nieco się w nie zagłębić, by stworzyć kogoś w pełni zgodnego z kanonem.

Jeśli jednak nie masz na to ochoty – to też jest w porządku!

Wymyślenie samuraja prosto z Państwa Środka, młodocianego gangstera z podwarszawskich ulic czy odwzorowanie swojej ulubionej postaci z anime – to też jest okej.

Warto pamiętać jednak, że sama gra nie pozwala na całkowitą swobodę. Gra smokiem czy wróżką zębuszką jest wykluczona. Mimo to wachlarz dostępnych ras jest całkiem spory: ludzie, elfy, półelfy, krasnoludy, gnomy, niziołki i półorki.

Zrzut ekranu z gry Baldur’s Gate. Ukazuje kartę postaci bohatera.

Ponadto każda postać musi posiadać jeszcze swoją klasę. Prócz kilku najbardziej typowych (jak kapłan, czarodziej, wojownik czy złodziej), do wyboru są jeszcze podklasy. Oferują one wiele ciekawych możliwości (jak chociażby opcja stania się zabójcą magów czy szamanem).

Więcej o rasach i klasach znajdziecie w internecie, choćby w poradnikach.

Zawsze możecie też napisać do organizatorów z pytaniem, która rasa lub klasa będzie odpowiednia dla wymyślanej przez was postaci.

Niektóre z nich mogą się niestety wykluczać.


Każdy bohater musi odpowiednio wyglądać – awatar

Gry, do których tworzony jest dodatek, dają możliwość wstawienia narysowanych przez graczy portretów jako awatarów dla bohaterów.

W tym celu potrzeba dwóch grafiki o wymiarach: 660×420 oraz 266×169. Obie będą pojawiać się w grze i prezentować naszą postać. Pierwsza w ekranie statystyk, druga jako wskaźnik zdrowia.

Zrzut ekranu z gry Icewind Dale. Po prawej stronie widać portrety bohaterów w formie swoistych pasków życia.

Przyjęta koncepcja jest taka, by większy portret przedstawiał całą postać (kadr „od stóp do głów”). Mniejszy – tylko jej twarz. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by użyć tylko jednej grafiki bądź ująć danego bohatera z dwóch perspektyw, na całkiem innych obrazkach.

Ważne, by nadsyłane grafiki były autorskie. Żadnych plagiatów bądź przeróbek dzieł kogoś innego.


Zabawa głosem – dialogi

Każdy bohater ma dwadzieścia trzy kwestie dialogowe. Wszystkie powinny być zapisane w formacie .wav, 16 bit mono oraz 22 khz. Darmowy program umożliwiający nagrywanie takich dźwięków to np. Audacity.

Jeśli jednak nie jesteście w stanie nagrać dźwięków w taki sposób, możecie podesłać je w jakiejkolwiek formie. Organizatorzy zajmą się resztą.

W skład dźwięków, które trzeba nagrać, wchodzą m.in.: wojenne okrzyki czy odgłos otrzymywania obrażeń.


Składanie wszystkiego do kupy – statystyki

Gdy dany bohater ma już swój unikalny wygląd, głos i historię, warto zebrać wszystkie te elementy do kupy, tworząc swoją postać.

To etap, którego nie da się wykonać bez posiadania najnowszej wersji gry, dlatego też pomoc organizatorów może być nieoceniona.

W skład statystyk bohatera wejdą m.in. jego rasa, klasa, podklasa, wybór czarów czy broni, którymi będzie się posługiwał.

Jeśli boicie się, że stworzycie kogoś, kto nie będzie pasował do całokształtu gry, warto przyjrzeć się temu etapowi na samym początku pracy.


Podsumowanie – zdecydowanie warto wziąć udział!

Stwórz Bohatera oferuje możliwość współtworzenia ciekawego dodatku do gry bez specjalnego przygotowania czy poświęcania ogromnych ilość czasu.

Dla jednych może to być okazja to wspólnej zabawy z przyjaciółmi, dlla innych bezbolesne wkroczenie w świat moddingu, dla wszystkich – po prostu świetna zabawa.

Warto dodać, że ukończony dodatek będzie w pełni darmowy oraz zaopatrzony w spis osób, które brały udział w jego powstaniu. W dobie pandemii trudno o lepszą, kreatywną rozrywkę.

A jeśli spodobał wam się ten artykuł, sprawdźcie koniecznie Neuroshima 1.5 po latach – recenzja kultowej, apokaliptycznej gry.