Philosophia Floating World logotyp z ciemnym tłem w orientalnym stylu

Philosophia: Floating World – zbiórka na sandbox w samurajskim klimacie

Philosophia: Floating World wystartował z początkiem września jako tytuł ekskluzywny dla Kickstarter. Zbiórka zbliża się już do osiągnięcia celu, mimo to, że do końca pozostał prawie miesiąc. Gra to sandboxowy deckbuilder w klimacie feudalnej Japonii, w którą zagramy zarówno solo, jak i do 6 osób.

Za projekt odpowiedzialne jest dwuosobowe studio Cogito Ergo Meeple. Autorzy gry to nauczyciele z Wielkiej Brytanii. Rozgrywka zabiera nas do epoki Edo w Japonii. Jest to okres, w którym władzę nad Krajem Kwitnącej Wiśni sprawowali szogunowie z rodu Tokugawa.

Na początku wybierzemy jedną z sześciu postaci charakterystycznych dla tego okresu w historii. Między innymi zagramy gejszą, samurajem czy sumo.

Philosophia Floating World wizualizacja pudełka z postacią gejszy
Tak będzie prezentować się pudełko z grą.

Twórcy opisują swoją produkcję jako sandbox. Dlatego w grze są aż cztery warunki wygranej. W zależności od wybranego scenariusza należy spełnić wszystkie z nich, lub jedynie dwa.

W trakcie rozgrywki zajmiemy się budowaniem świątyni shinto, buddyjskiej pagody, walką z legendarnymi potworami czy nauką starożytnej filozofii wschodu. Wykonywanie tych czynności wiąże się też ze spełnieniem warunków do wygranej.


Darmowa edycja elektroniczna Philosophia: Floating World

Co ciekawe, jeśli chcielibyście przetestować Philosophia: Floating World przed wsparciem zbiórki, to jest taka możliwość. Jeżeli posiadacie Tabletop Simulator, możecie za darmo spróbować rozgrywki dla maksymalnie 3 osób, z włączeniem trybu dla pojedynczego gracza.

Projekt można wesprzeć już od jednego funta. Dostarczenie gotowej gry zapewnimy sobie od 69 funtów. Za 99 funtów dostaniemy też poprzedni tytuł twórców, Philosophia: Dare To Be Wise, którego akcja toczyła się w starożytnej Grecji.

Philosophia Dare To Be Wise grafika koncepcyjna pudełka
Poprzednia gra od Cogito Ergo Meeple miała podobne założenia co do rozgrywki.

Zarówno wersja elektroniczna, jak i fizyczna jest w języku angielskim. Autorzy nie przewidują tłumaczenia tytułu.

Deweloper zapowiada rozwijanie projektu w zależności od powodzenia zbiórki.

Już teraz osiągnięto większość z wyznaczonych celów.

Dlatego na pewno otrzymamy żetony wykonane z drewna, nowe karty związane z lokacjami w grze czy ilustracje w jeszcze lepszej jakości.


Konfucjusz rzekł…

Gra stara się przemycić pewne smaczki związane z feudalną Japonią. Niektóre z kart zawierają fragmenty dawnych mądrości, które kształtowały ówczesną filozofię.

Dlatego zapoznamy się z niektórymi założeniami związanymi z konfucjanizmem, filozofią shinto, taoizmem i buddyzmem.

Na uwagę zasługuje też stylistyka gry.

Grafiki, które zobaczymy na kartach to komputerowo odnowione ukiyo- e. Są to tradycyjne, japońskie malunki, do których należy między innymi znany obraz Wielkiej Fali w Kanagawie.

Co ciekawe, w ten sposób odświeżono aż 250 dzieł, nadając im pierwotne, żywe kolory.


Muzyczny dodatek do gry

Twórcy widocznie poświęcili dużo czasu na dopracowanie swojego dzieła.

Poza poznawaniem dawnych filozofii, czy podziwianiem japońskich drzeworytów w odświeżonym wydaniu, otrzymaliśmy także… playlistę na Spotify.

Nosi ona nazwę Philosophia: Floating World. By jeszcze bardziej zanurzyć się w klimacie gry wystarczy kliknąć w odnośnik, który znajduje się na stronie zbiórki.

Jak widać, przemyślano nawet tak drobne szczegóły, jak poczucie większej immersji w trakcie gry poprzez opcjonalną muzykę w tle.


Źródło