Najlepsze gry planszowe inspirowane grami komputerowymi – TOP 10

XCOM

Tym razem spróbujmy przeciwstawić się inwazji obcej cywilizacji, a to za pomocą kolejnego klasyku, jakim jest XCOM. Początki tej gry, podobnie jak Fallouta, również sięgają ostatniej dekady XX w.

Rok wydania
2015
Liczba graczy
1-4
Wiek
14+
Czas rozgrywki
60-120 minut

Wtedy to niejaki Julian Gollop stworzył pierwsze UFO, które wydane zostało za pomocą MicroProse. Produkt doczekał się wielu powiązanych projektów, czego wynikiem jest pojawienie się, między innymi, gry planszowej XCOM.

Wydawcą gry w Polsce ponownie jest Galakta. Rozgrywka przygotowana została dla graczy od jednego do czterech. Nie inaczej jak w oryginale, postawionym zadaniem jest przeciwstawienie się obcym. Obrali sobie oni za cel zniszczenie Błękitnej Planety, czemu elitarna tytułowa jednostka musi zapobiec.

Jednakże tym, co w największym stopniu wyróżnia tę planszówkę, jest jej cyfryzacja. Do gry dołączona została aplikacja (na smartfony oraz komputery), która nadaje tempo rozgrywce, i to dosłownie… Gracz ma ograniczony czas na podjęcie decyzji odnośnie następnych kroków, przez co traci możliwość dogłębnej analizy. Świadomość zwiększającej się presji z każdą upływającą sekundą dodaje rozgrywce niemałej pikanterii.

Co istotne, wspomniana aplikacja jest również nieocenioną pomocą w rozgrywce – poniekąd pełni rolę instrukcji.

Anglojęzyczna recenzja oryginalnego wydania gry planszowej XCOM