Najlepsze gry planszowe inspirowane grami komputerowymi – TOP 10

Z roku na rok planszówek inspirowanych najlepszymi grami wideo przybywa. Nie ma się co dziwić, gdyż wielu zwolenników cyfrowych produkcji jest także fanami gier planszowych i vice versa. Te dwa światy doskonale ze sobą koegzystują, przenikają się, a także wzajemnie napędzają. Dzięki temu możemy wręcz przebierać w coraz ciekawszych tytułach.

Zanim rynek zaleją kolejne megaprodukcje, o których nie będziemy nadążali pisać, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najlepsze gry planszowe z tych wydanych do tej pory. Nie sposób wymienić wszystkich, przez co każdy nasz wybór jest czysto subiektywny – musicie więc wybaczyć ewentualny brak waszych ulubieńców.

Jednakże do dyspozycji pozostaje sekcja komentarzy, którą pilnie będziemy śledzić, czekając na planszówki, które uważacie za the special one!

Doom

Don Corleone wszystkich pierwszoosobowych strzelanek doprowadził w 1993 roku do wielkiego przełomu na rynku gier wideo. Niedługo później doczekał się poważnych następców, a w 2004 roku pierwszej planszowej edycji. W 2016 oryginalna gra planszowa Doom została odświeżona i wydana w nowej wersji.

Rok wydania
2016
Liczba graczy
2-5
Wiek
14+
Czas rozgrywki
120-180 minut

Gracze przyzwyczajeni do błyskawicznego i brutalnego rozprawiania się z hordami demonów, na planszy mogą doświadczyć zupełnie nowej, taktycznej rozgrywki, odciążając tym palce od prowadzenia ciągłego ognia myszą komputerową.

Gra, przeznaczona dla 2-5 graczy, oddaje jednemu z nich kontrolę nad piekielnymi pomiotami, podczas gdy pozostali wcielają się w uzbrojonych po zęby marines. Plansza, składana z przypominających puzzle elementów, pozwala na łączenie ich w dowolnych kombinacjach. Dostępne są gotowe scenariusze, jednak możliwe jest tworzenie własnych przygód. Duch RPG w tym wypadku przenika jednak o wiele głębiej. W grę wchodzą wartości ruchu, obszar ataków, a nawet zasięg wzroku postaci.

Mechanika rozgrywki planszowego Dooma przyjęła się tak dobrze, że na jej podstawie powstała całkiem samodzielna gra fantasy Descent: Journeys in the Dark wydawnictwa Fantasy Flight Games. Klimat podczas zabawy doskonale budują świetnie odtworzone modele postaci, które tutaj przybrały formę figurek. Wrażenie robią też ozdobione mrocznymi ilustracjami karty i kafelki planszy.

Nieoficjalny trailer przygotowany przez jednego z fanów