Najlepsze gry planszowe inspirowane grami komputerowymi – TOP 10

Z roku na rok planszówek inspirowanych najlepszymi grami wideo przybywa. Nie ma się co dziwić, gdyż wielu zwolenników cyfrowych produkcji jest także fanami gier planszowych i vice versa. Te dwa światy doskonale ze sobą koegzystują, przenikają się, a także wzajemnie napędzają. Dzięki temu możemy wręcz przebierać w coraz ciekawszych tytułach.

Zanim rynek zaleją kolejne megaprodukcje, o których nie będziemy nadążali pisać, postanowiliśmy zebrać w jednym miejscu najlepsze gry planszowe z tych wydanych do tej pory. Nie sposób wymienić wszystkich, przez co każdy nasz wybór jest czysto subiektywny – musicie więc wybaczyć ewentualny brak waszych ulubieńców.

Jednakże do dyspozycji pozostaje sekcja komentarzy, którą pilnie będziemy śledzić, czekając na planszówki, które uważacie za the special one!


Doom

Doom to Don Corleone wszystkich pierwszoosobowych strzelanek doprowadził w 1993 roku do wielkiego przełomu na rynku gier wideo.

Niedługo później doczekał się poważnych następców, a w 2004 roku pierwszej planszowej edycji. W 2016 oryginalna gra planszowa Doom została odświeżona i wydana w nowej wersji.

Rok wydania
2016
Liczba graczy
2-5
Wiek
14+
Czas rozgrywki
120-180 minut

Gracze przyzwyczajeni do błyskawicznego i brutalnego rozprawiania się z hordami demonów, na planszy mogą doświadczyć zupełnie nowej, taktycznej rozgrywki, odciążając tym palce od prowadzenia ciągłego ognia myszą komputerową.

Gra, przeznaczona dla 2-5 graczy, oddaje jednemu z nich kontrolę nad piekielnymi pomiotami, podczas gdy pozostali wcielają się w uzbrojonych po zęby marines.

Plansza, składana z przypominających puzzle elementów, pozwala na łączenie ich w dowolnych kombinacjach.

Dostępne są gotowe scenariusze, jednak możliwe jest tworzenie własnych przygód. Duch RPG w tym wypadku przenika jednak o wiele głębiej.

W grę wchodzą wartości ruchu, obszar ataków, a nawet zasięg wzroku postaci.

Mechanika rozgrywki planszowego Dooma przyjęła się tak dobrze, że na jej podstawie powstała całkiem samodzielna gra fantasy Descent: Journeys in the Dark wydawnictwa Fantasy Flight Games.

Nieoficjalny trailer przygotowany przez jednego z fanów

Klimat podczas zabawy doskonale budują świetnie odtworzone modele postaci, które tutaj przybrały formę figurek. Wrażenie robią też ozdobione mrocznymi ilustracjami karty i kafelki planszy.


World of Warcraft

Gra planszowa World of Warcraft początkowo nie otrzymywała najlepszych recenzji, jednak udało jej się dokonać niemożliwego.

Odciągnęła od ekranów monitorów, przynajmniej na chwilę, tysiące fanów kultowego MMORPG. Każdy, kto dał się wciągnąć w przygodę z popularnym WoW-em na dłużej, wie, że nie jest to łatwe zadanie.

Rok wydania
2005
Liczba graczy
2-6
Wiek
12+
Czas rozgrywki
180 minut

Gra już podczas pierwszego z nią spotkania zmusza do docenienia pracy twórcy, którym jest nie kto inny jak Christian T. Petersen – człowiek odpowiedzialny między innymi za Grę o tron.

Przeznaczona dla 2-6 graczy, zapewnia fanom zupełnie nowe spojrzenie na tak dobrze znany im świat.

W grze nie brakuje lokacji, które do momentu wydania można było oglądać jedynie na ekranie komputera, jednak to nie wszystko.

Na początku rozgrywki, zaraz po wybraniu klasy, należy podjąć decyzję o przynależność do jednej ze strony konfliktu: Sojuszu lub Hordy.

Dla graczy została przygotowana szeroka gama questów, które wykonywać można indywidualnie bądź zawiązując sojusze (trwałe lub nie).

Czołowy polski Youtuber World of Warcraft bierze na warsztat planszówkę

Ilość dostępnych kart, figurek, zadań oraz możliwości zakończenia sprawią, że każdy fan Wow-a będzie usatysfakcjonowany spędzonym czasem przy tej planszówce.


This War of Mine

Czyli to, co tygryski lubią najbardziej…

Nie bez przyczyny to postapokaliptyczny gatunek jest jednym z popularniejszych wśród graczy w ostatnich latach. I choć akcja This War of Mine nie rozgrywa się w świecie po apokalipsie, oddaje wszystko, z czym ona nam się kojarzy.

Rok wydania
2017
Liczba graczy
1-6
Wiek
18+
Czas rozgrywki
45-120 minut

Gra opowiada losy cywilów mieszkających w fikcyjnym mieście. Odcięci od świata przez prowadzone walki, muszą sprostać nowej rzeczywistości.

Gracz, wcielając się w rolę zwykłego człowieka, ma za cel zrobić wszystko, żeby przeżyć. Aby to osiągnąć, niejednokrotnie staje przed niełatwymi dylematami moralnymi. Jak się okazuje: strach i głód to najmniejsze problemy…

Gra komputerowa, zaprojektowana przez polskie 11 bit studios, szybko zyskała sporą popularność. Zwieńczeniem jest finalna wersja Final Cut z tego roku.

Planszówka (wydawnictwa Galakta) na jej podstawie jest równie nieszablonowa. W dużej mierze gracz zmuszany jest do intuicyjnego działania, które ma niebagatelny wpływ na dalsze wydarzenia.

Raz za razem jest stawiany przed ciężkimi wyborami, między innymi spotykając ludzi błagających o pomoc… Słowem: nie ma lekko.

Rozgrywka toczyć się może w trybie jednoosobowym, z możliwością rozszerzenia do sześciu uczestników zabawy. Dzięki rozbudowanym skryptom (jest ich ponad 1900!) praktycznie każda gra będzie inna, jak i zaskakująca.

Pierwsza zapowiedź kickstarterowej zbiórki gry planszowej This War of Mine

Należy pamiętać, że gra przeznaczona jest dla osób powyżej 18 roku życia. I nic dziwnego: mocna i refleksyjna pozycja.


Fallout

Pozostając w klimacie, przejdźmy do postapokaliptycznego świata z prawdziwego zdarzenia! A takim zapewne jest Fallout – po raz pierwszy zaprezentowany w 1997 roku. Szybko zyskując rzeszę fanów, okrzyknięto go produkcją kultową.

Rok wydania
2017
Liczba graczy
1-4
Wiek
14+
Czas rozgrywki
120-180 minut

Wydawcą gry komputerowej jest Bethesda Softworks.

Poznajemy w niej futurystyczny, idealny świat, który został nagle i brutalnie zniszczony. Pozostali przy życiu ludzie są zmuszeni do diametralnych zmian w sposobie funkcjonowania.

Jednak czy wszyscy podołają nowym wymaganiom, gdzie słowo kompromis traci jakiekolwiek znaczenie?

Odpowiednik planszowy, wypuszczony u nas ze stajni Galakty, opiera się na tym samym sprawdzonym modelu, co pierwowzór. I widać wyszło mu to na dobre, bo rozgrywka, w której najważniejsze jest przetrwanie, szalenie wciąga już od samego początku.

Gracze (1-4) muszą odkrywać kolejne fragmenty mapy w celu odnalezienie niezbędnych przedmiotów oraz rozwoju postaci.

A jest ona niesłychanie ważna, jeśli chce się zwycięsko zakończyć kampanię. Jakby tego było mało, napotykają na swojej drodze kolejne zastępy mutantów, z którymi muszą się uporać.

Szukając pomocnej ręki, można dołączyć do jednej z frakcji dostępnych w grze, jednak należy pamiętać, że każda z nich ma swoje wymagania…

Jak grać w planszowego Fallouta?

Ciekawie skonstruowana mapa (składająca się z sześciokątów), piękne figurki oraz nieustanne starcia z potworami: mutantami, ale także ludźmi – czego chcieć więcej?


XCOM

Tym razem spróbujmy przeciwstawić się inwazji obcej cywilizacji, a to za pomocą kolejnego klasyku, jakim jest XCOM.

Początki tej gry, podobnie jak Fallouta, również sięgają ostatniej dekady XX w.

Rok wydania
2015
Liczba graczy
1-4
Wiek
14+
Czas rozgrywki
60-120 minut

Wtedy to niejaki Julian Gollop stworzył pierwsze UFO, które wydane zostało za pomocą MicroProse. Produkt doczekał się wielu powiązanych projektów, czego wynikiem jest pojawienie się, między innymi, gry planszowej XCOM.

Wydawcą gry w Polsce ponownie jest Galakta.

Rozgrywka przygotowana została dla graczy od jednego do czterech.

Nie inaczej jak w oryginale, postawionym zadaniem jest przeciwstawienie się obcym. Obrali sobie oni za cel zniszczenie Błękitnej Planety, czemu elitarna tytułowa jednostka musi zapobiec.

Jednakże tym, co w największym stopniu wyróżnia tę planszówkę, jest jej cyfryzacja. Do gry dołączona została aplikacja (na smartfony oraz komputery), która nadaje tempo rozgrywce, i to dosłownie…

Gracz ma ograniczony czas na podjęcie decyzji odnośnie następnych kroków, przez co traci możliwość dogłębnej analizy. Świadomość zwiększającej się presji z każdą upływającą sekundą dodaje rozgrywce niemałej pikanterii.

Anglojęzyczna recenzja oryginalnego wydania gry planszowej XCOM

Co istotne, wspomniana aplikacja jest również nieocenioną pomocą w rozgrywce – poniekąd pełni rolę instrukcji.


BioShock Infinite: The Siege of Columbia

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć BioShocka. Gra planszowa ponownie zaprasza do latającego miasta Columbia, tak dobrze znanego z elektronicznego oryginału, gdzie zachwycało swoim pięknem i rozmachem.

Rok wydania
2013
Liczba graczy
2-4
Wiek
13+

Gra przeznaczona jest dla 2-4 graczy.

Rozgrywka polega na stworzeniu jak najpotężniejszej armii, która ma wyeliminować przeciwnika i przejąć władzą nad Columbią.

Należy pamiętać, że w grze dostępne są jedynie dwie frakcje, przez co, chcąc grać w cztery osoby, musi to być rozgrywka dwóch na dwóch.

Aby osiągnąć zwycięstwo, gracze muszą zdobywać kolejne obszary mapy, wykonywać zadania i nieustannie rosnąć w siłę.

A wszystko to w niesamowitym świecie BioShocka będącego nietuzinkową alternatywą naszego.

Szczególną uwagę zwrócić musimy na walory wizualne, jakimi obdarzono tę grę.

Wydawca Plaid Hat Games dołożył wszelkich starań, żeby zadowolić każdego fana, ale również przyciągnąć amatorów planszówek niezwiązanych wcześniej z uniwersum.

jak grać w grę planszową BioShock Infinite?

Dark Souls

Przykład ten idealnie pokazuje kierunek, jakim powinni podążać twórcy gier planszowych na podstawie ich odpowiedników komputerowych. Wszystko, za co gracze kochają Dark Souls, znalazło się tutaj.

Rok wydania
2017
Liczba graczy
1-4
Wiek
14+
Czas rozgrywki
90-120 minut

Rozgrywka została przygotowana dla maksymalnie czterech graczy. Jej konstrukcja pozwala na wybór poziomu trudności, dzięki czemu można stopniowo wdrażać się do świata przedstawionego.

Podczas zabawy każdy gracz musi pozostać skupiony, bezustannie analizować następne ruchy, układając własne strategie. Ma to niebagatelny wpływ na zakończenie, gdyż gra, podobnie jak oryginał, nie wybacza błędów.

Wydawca Steamforged Games zadbał, żeby w jak największym stopniu oddać klimat produkcji, co musimy przyznać: w pełni im się udało.

Niemało czasu poświęcono również walorom wizualnym – jakość figurek oraz kart przywodzi na myśl istne dzieła sztuki.

Dziwić to nie powinno, gdyż osobami odpowiedzialnymi za projekt są: David Carl, Alex Hall, Mat Hart oraz Richard Loxam.

Zwiastun udanej zbiórki, dzięki której powstało planszowe Dark Souls

Aż chciałoby się rzec, że o takiego Dark Souls się walczyło. Pozostaje więc zasiąść do gry i zmierzyć się z kolejnymi zastępami potworów. A jeśli o tym mowa…


Wiedźmin: Gra Przygodowa

Jakże mogłoby zabraknąć największego łowcy potworów z kraju nad Wisłą!

Gra, stworzona na fali popularności gry komputerowej oraz książek opowiadających o przygodach Geralta z Rivii, jest wręcz obowiązkową pozycją fanów świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

Rok wydania
2004
Liczba graczy
2-4
Wiek
16+
Czas rozgrywki
120 minut

Wydawcą gry jest Fantasy Flight Games, a za jej zaprojektowanie odpowiada niezrównany Ignacy Trzewiczek.

Gracze (2-4) wcielają się w jedną z czterech głównych postaci sagi. Może to być: wiedźmin Geralt, czarodziejka Triss Merigold, trubadur Jaskier oraz krasnolud Yarpen Zigrin.

Poruszają się oni po planszy, która przedstawia praktycznie cały świat znany z gry. Ich zadaniem jest walka z potworami, odwiedzanie wielu lokacji oraz nawiązywanie sojuszy.

Ilość dostępnych scenariuszy pozwala na odmienne poprowadzenie praktycznie każdej historii, a zróżnicowane umiejętności postaci zmuszają do indywidualnego podejścia każdego z uczestników zabawy.

Odwiedzając kolejne lokacje, gracze będą poznawać historie ich mieszkańców, wykrywać spiski oraz wykonywać intratne zlecenia.

Całość wiąże piękna oprawa graficzna, żywcem wyjęta z trzeciej odsłony gry Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Zwiastun edycji cyfrowej wiedźmińskiej gry planszowej

Gra odniosła spory sukces, do czego zapewne przyczyniła się jej elektroniczna pełna wersja. Dzięki niej można mierzyć swoje siły w rozgrywce online z innymi!

Dodatkowym atutem jest wzbogacenie o klimatyczną muzykę, która z powodzeniem wciąga nawet osoby dotychczas niemające z Wiedźminem wiele wspólnego.


Monopoly: Skyrim

Pozostając w tematyce walki z potworami, a dokładając jedynie większą ilość smoków, przejdźmy do kolejnej gry.

Rok wydania
2017
Liczba graczy
2-6
Wiek
8+
Czas rozgrywki
60-180 minut

I choć dotychczas wydane Monopoly nawiązywały chyba już do wszystkiego (jest nawet wersja o… rodzynkach!), nerdowska brać niezmiernie lubi te kierowane specjalnie do niej. Oto Monopoly: Skyrim.

Kto nie stracił dziesiątek godzin życia, eksplorując olbrzymi świat przedstawiony w The Elder Scrolls V: Skyrim, niech pierwszy rzuci kamieniem. To specjalne wydanie kultowej gry wydawnictwa Hasbro opiera się na dokładnie tych samych zasadach, co oryginalna jej wersja.

Rozgrywka przeznaczona dla 2-6 graczy, polega na okrążaniu planszy i kupowaniu kolejnych miejscowości, budując (tym razem) wioski i warownie.

Równie standardowo trzeba uważać, żeby nie trafić do więzienia oraz starać się zostać najbogatszym obywatelem.

Warto zwrócić tutaj uwagę na piękne, kolekcjonerskie wydanie tej planszówki. Już sama mapa przywodzi na myśl tę przedstawioną w grze, a grafiki na kartach czy lokacjach mogłyby trafić do oficjalnego albumu artystycznego.

W zestawie znajduje się sześć figurek (wykonanych bardzo szczegółowo), które nawiązują do przedmiotów znanych w wersji wideo.

Jako ciekawostkę, przytoczyć można również edycję Monopoly: Fallout, o którym już mówiliśmy.

Unboxing gry Monopoly: Skyrim przygotowany przez jednego z fanów

Pozycja ta jest prawdziwą gratką dla fanów Skyrim, a zwłaszcza tych, którym marzyło się zostać jego najbardziej wpływowym obywatelem…


Gears of War

Ostatnią grą planszową, jednak nie najgorszą, będzie przykład jednej z najpopularniejszych konsolowych strzelanek, czyli Gears of War.

Jest to przepełniona ciągłą akcją gra, której uczestnik staje naprzeciwko coraz to groźniejszych wrogich zastępów. Postanowiły one zniszczyć jego świat, w czym za wszelką cenę należy im przeszkodzić.

Rok wydania
2011
Liczba graczy
1-4
Wiek
14+
Czas rozgrywki
60-180 minut

Jak ma się wersja planszowa do oryginału?

Gracze (1-4), podobnie jak w wersji konsolowej, wcielają się w rolę komandosów COG, którzy muszą przeciwstawić się atakującej Szarańczy.

Ciekawym rozwiązaniem jest „zachowanie” przeciwnika: to sama gra kieruje jego kolejnymi krokami!

Dzięki takiemu rozwiązaniu, możliwa jest równie satysfakcjonująca jednoosobowa rozgrywka. Pełno jest w niej nawiązań do oryginału. Fani w pewnym momencie zorientują się, że biorą udział dokładnie w tych samych wydarzeniach oraz bataliach, co na ekranach telewizorów.

Wydawcą gry w Polsce jest Galakta. Za jej zaprojektowanie odpowiada Corey Konieczka – znany z serii gier planszowych ze świata Gwiezdnych Wojen.

Oryginalna zapowiedź wideo planszowej odsłony brutalnego Gears of War

Oto one… Celowo wstrzymaliśmy się z przypisywaniem poszczególnych miejsc – wszystkie cenimy równie mocno, są one dla nas po prostu najlepszymi grami planszowymi. Ocenę pozostawiamy wam, dajcie więc nam znać w komentarzach, którą byście usytuowali, na jakim miejscu!

Tymczasem na zakończenie kilka pozycji, które nie zmieściły się na listę, ale są równie warte uwagi:

  • Master of Orion;
  • Assassin’s Creed Arena;
  • StarCraft: The Board Game;
  • Jagged Alliance – które już niebawem pojawi się w polskiej wersji językowej za sprawą wydawnictwa Underworld Kingdom.