Zrzut ekranu z gry wideo Resident Evil Village

Top 10 najbardziej oczekiwanych i najlepszych gier 2021 roku!

Minął kolejny już rok – nawet tak szalony jak 2020! W związku z tym, nadszedł czas na nowy bandurkowy top najlepszych gier na nadchodzący 2021 rok…

Czas płynie nieubłaganie.

I choć z reguły nie jest to nam na rękę, w kończącym się roku (ostatnim drugiej dekady XXI w.) raczej mało kto myślał w ten sposób. Kciuki od ciągłego ściskania bolą wszystkich, a kalendarze wyblakły od samego wpatrywania się w nie.

U nas jest tak samo!

Choć z jeszcze jednego powodu…

Gry. Tak, gry!

Przed nami cały szereg wyjątkowych premier, na wspomnienie których nogi stają się miękkie, a w brzuchach latają motylki. Może i coś jest z tym nie w porządku, ale to bandurki – nie tak łatwo zrozumieć.

Doskonale pamiętam, jak powstawał ostatni top gier, na które czekaliśmy. Część z nich dopiero cieszy się swoją premierą (tak, Cyberpunku, nie chowaj się, mowa o tobie), choć szczęśliwie nie ma potrzeby umieszczania ich w tej edycji…

Jakiekolwiek nie będą następne miesiące (liczymy, że lepsze!), gry na pewno je umilą. Czego i Bandurki wszystkim życzą.

Oto najlepsze gry 2021 roku!


Co w artykule:

  1. Horizon: Forbidden West
  2. Path of Exile 2
  3. Resident Evil Village
  4. The Lord of the Rings: Gollum
  5. Tom Clancy’s Rainbow Six: Quarantine
  6. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
  7. GhostWire: Tokyo
  8. Chorus
  9. Shadow Warrior 3
  10. Hogwarts Legacy

Dodatkowo:


1. Horizon: Forbidden West

Horizon Forbidden west. Aloy galopuję przez plażę na swoim robocie wierzchowcu.
Horizon: Forbidden West – zrzut ekranu z gry.

Zaczniemy od tytułu, który zapowiada się nad wyraz interesująco.

Forbidden West jest kontynuacją gry Horizon Zero Dawn z 2017 roku wydanej na PS4. Co ciekawe, w sierpniu roku bieżącego doczekała się premiery również na pecety – ku wielkiej radości graczy.

W sequelu ponownie wcielamy się w rolę Aloy, która zmuszona jest stawić czoła nowemu zagrożeniu w postapokalitycznym świecie. Wyrusza na zakazany zachód dawnych Stanów Zjednoczonych.

Co szczególnie frapujące, w tytule tym występuje nietuzinkowe połączenie dwóch pozornie różnych postapokalips. Rządzi tutaj natura (akcja dzieje się w dalekiej przyszłości) – nieco przypominająca wizję Wellsa z Wehikułu czasu – acz połączona z wymyślnymi, budzącymi grozę robotami (Terminator).

Choć tego typu fuzja może się wydawać ryzykowana, wyraźnie widać, że pomysł rzeczywiście zaskoczył.

Przygody Aloy będziemy przeżywać z perspektywy trzeciej osoby, z czym mieliśmy już do czynienia w pierwszej części gry. Nie zabraknie również elementów RPG.

Gracze do dyspozycji otrzymają również rozległy otwarty świat, który zapewni wiele godzin rozgrywki.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PlayStation 4 oraz PlayStation 5


2. Path of Exile 2

Path of Exile 2. Czarodziej walczący w komnacie tronowej z wrogimi potworami.
Path of Exile 2 – zrzut ekranu z gry.

Gra ta jest niemałą gratką dla wszystkich fanów Diablo i pochodnych RPG.

Inspirowane legendą Path of Exile 2 zostało zapowiedziane pod koniec 2019 roku. Pozycja ta jest o tyle wyjątkowa, że będzie dostępna (identycznie jak część pierwsza) w formie free-to-play.

Trzeba jednak zaznaczyć, że PoE 2 jest tak naprawdę sporą aktualizacją części pierwszej, która cieszy graczy już od 2013 roku. Choć nie ma to większego znaczenia, gdyż jest to produkt fantastyczny.

Studio Grinding Gear Games, rodem z Nowej Zelandii, przygotowuje dla graczy kampanię złożoną z aż 7 obszernych aktów. Fabuła będzie się toczyć dwie dekady po wydarzeniach znanych z jedynki.

Przed nami staną kolejne zastępy wszelkiego rodzaju potworów, z których to będziemy musieli oczyścić świat przedstawiony w Path of Exile.

Gra będzie miała swoją premierę na kilku platformach – część pierwsza z początku pojawiła się na komputerach osobistych, by po 4 latach znaleźć się również na konsolach.

Niestety, kryzys wywołany pandemią koronawirusa, może znacznie wpłynąć na premierę PoE 2, choć trzymamy kciuki, że pojawi się w nadchodzącym roku.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One


3. Resident Evil Village

Resident Evil Village. Potwór, zombie kucający na dachu budynku wśród drzew.
Resident Evil Village – zrzut ekranu z gry.

Każda kolejna premiera gry z serii Resident Evil jest wielkim wydarzeniem w świecie cyfrowych rozrywek.

Co więcej, droga, którą podąża Capcom w ostatnich latach, napawa nas wszystkich niemałym optymizmem, jednocześnie zwiększając oczekiwania.

W siódemce po raz pierwszy prowadziliśmy rozgrywkę z perspektywy pierwszej osoby – co okazało się strzałem w dziesiątkę. Stworzyło to wyjątkowy klimat survival horroru, poniekąd odświeżając serię i wracając do korzeni.

Dokładając do tego kontynuację historii przedstawionej w Resident Evil VII: Biohazard, Village prezentuje się jako prawdziwie smakowity kąsek. Chyba nie tylko my nie możemy się doczekać!

W Resident Evil Village Ethan wraz z żoną Mią z wszystkich sił starają się zapomnieć o traumatycznych wydarzeniach, których byliśmy częścią w poprzednim Residencie. Jak się jednak okazuje, przeszłości nie można tak po prostu zostawić za sobą.

Małżeństwu przypomina o tym Chris Redfield – jedna z ikonicznych postaci świata Resident Evil. Tytułowa wioska zmienia się w miejsce rodem z najgorszych koszmarów sennych.

Nie mamy wątpliwości, że Village szturmem wejdzie w najlepsze gry 2021 roku.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 5, Xbox Series X


4. The Lord of the Rings: Gollum

The Lord of the Rings: Gollum. Smeagol skradający się przez Mordor, krainę cienia.
The Lord of the Rings: Gollum – zrzut ekranu z gry.

Do Śródziemia wracamy zawsze chętnie i z uśmiechem na twarzach.

Tym razem studio Daedalic Entertainment zapewniło nam to w sposób wyjątkowy, bo poprzez jedną z ciekawszych postaci stworzonych przez mistrza Tolkiena.

Gollum to przygodowa gra akcji, czyli coś, czego poniekąd brakowało w uniwersum Władcy Pierścieni.

Co ciekawe, gra jest prequelem opowiadającym historię Sméagola sprzed wydarzeń przedstawionych w trylogii, lecz już po Hobbicie. Łatwo się więc domyślić, wokół czego oscyluje fabuła, a także jaki będzie jej prawdopodobny finał.

Staniemy się obserwatorami przemiany tytułowego bohatera, stopniowo dokonywanej za sprawą Pierścienia. Jednak, jak zaznaczają twórcy, będziemy czynnie w niej uczestniczyć, podejmując konkretne wybory podczas wewnętrznych rozmów obu świadomości zagubionej istoty.

Rozgrywka została zaproponowana w trzeciej osobie.

Znając postać Golluma, nie można się spodziewać widowiskowych walk i uśmiercania następnych zastępów wrogów. Otrzymamy skradankę połączoną z akrobatycznymi wyczynami rodem z Księcia Persji (porównanie twórców).

Gra zapowiada się nad wyraz klimatycznie, a i nieco przerażająco. Dołączając do tego ciekawie wyglądającą grafikę, W nasze ręce zostanie oddany produkt naprawdę wyjątkowy.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, Nintendo Switch, PlayStation 5, Xbox Series X


5. Tom Clancy’s Rainbow Six: Quarantine

Tom Clancy's Rainbow Six Quarantine. Postać w półmroku celuje z pistoletu w stronę otwartych drzwi.
Tom Clancy’s Rainbow Six: Quarantine – zrzut ekranu z gry.

Rainbow Six w klimacie survival horroru? – czemu nie!

A dokładnie to proponuje nam Ubisoft w nowej (choć pobocznej) odsłonie jednej ze swoich najpopularniejszych serii gier.

Quarantine to w głównej mierze sieciowy FPS nastawiony na kooperację (dla trzech graczy). Tym razem odstawiamy na bok rządnych krwi bandziorów i stajemy naprzeciwko nieznanemu wirusowi atakującemu ludzkie ciała, zmieniając je w prawdziwe monstra.

Naszym zadaniem będzie wyeliminowanie zagrożenia, a także poznanie przyczyny jego wystąpienia. Wszystko więc wskazuje, że otrzymamy coś pomiędzy kultowym już (spokrewnionym) The Division a Resident Evil.

Niestety, grą tą mieliśmy się cieszyć już dawno, jednak i ona padła ofiarą wszechobecnych opóźnień i problemów (podobny los spotkał inną grę Ubisoftu: Far Cry 6). Ma to oczywiście związek ze światowym kryzysem.

Nie wiemy więc, kiedy zagramy w nowe Rainbow Six, jednak premiera może nastąpić nawet w 2022 roku! Szczerze liczymy, że ten czarny scenariusz się nie ziści, a my będziemy mogli uratować świat najpóźniej w drugiej połowie przyszłego roku…

Przewidywana data premiery: 2021 lub 2022 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


6. Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2

Vampire The Masquerade – Bloodlines 2. Bohater stoi naprzeciwko dwóch przeciwników, wampirów z zaciśniętymi pięściami. Szykuje się do walki.
Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 – zrzut ekranu z gry.

Tak, to się dzieje naprawdę. Jeśli ktoś marzył o ponownym wstąpieniu do Świata Mroku za sprawą nowego VTM, przyszły rok będzie tego spełnieniem.

Nadchodzi kontynuacja hitu z 2004 roku.

Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2 to pierwszoosobowy RPG umiejscowiony w popularnym uniwersum gier fabularnych. Wcielimy się w świeżo narodzonego wampira, wrzuconego w sam środek mrocznych wydarzeń Seatle.

Gracz otrzyma możliwości opowiedzenia się po jednej ze stron w konflikcie: wielkiej wojnie pomiędzy zwaśnionymi frakcjami.

Co więcej, dobór sprzymierzeńców będzie podlegał naszym indywidualnym preferencjom, choć twórcy nie ukrywają, że trzeba to robić ostrożnie. Wampiry nie mają żadnych skrupułów, szybko może się okazać, że wykorzystują nas do swoich celów, po których osiągnięciu przestaniemy być potrzebni…

Zapowiedziany został także udział znanych z pierwszej części postaci.

Za produkcję gry odpowiada Hardsuit Labs, z kolei wydawcą został Paradox Interactive. Fanów uniwersum ucieszy fakt, że z projektem ściśle związani są: Brian Mitsoda (scenarzysta) oraz Chris Avellone (deweloper).

Bloodlines 2 również zmaga się z opóźnieniami, dzięki czemu może jednak dołączyć do ekskluzywnego grona najlepszych gier 2021 roku.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


7. GhostWire: Tokyo

GhostWire Tokyo. Mężczyzna walczący w mieście z przeciwnikami za pomocą magii.
GhostWire: Tokyo – zrzut ekranu z gry.

Dla wszystkich zafascynowanych kulturą japońską, a w szczególności legendami Kraju Kwitnącej Wiśni, GhostWire: Tokyo jest tytułem obowiązkowym.

Akcja gry toczy się w tytułowym Tokyo – wielomilionowym mieście – w którym w jednej chwili znika większość mieszkańców (aż 99%).

Wcielamy się w człowieka, który jako jeden z nielicznych przetrwał zagładę.

Obdarzeni nadnaturalnymi zdolnościami, przemierzamy ulice wymarłego miasta, stając naprzeciwko Gości – japońskich duchów zwanych yokai.

Na domiar złego na naszej drodze pojawia się także podejrzana organizacja, której członkowie przywdziewają maski Hannya.

Nasze umiejętności będą się rozwijać wraz z postępami w rozgrywce.

GhostWire to typowa przygodowa gra akcji toczona z perspektywy pierwszej osoby. Poczucie pustki w niezasypiającym na co dzień mieście oraz okultystyczny azjatycki folklor sprawiają poczucie zagubienia i niepewności.

Całość odziana w szatę horroru dodaje szczypty pikanterii.

Poniekąd można się było tego spodziewać, biorąc pod uwagę, że studio Tango Gameworks odpowiada za serię The Evil Within. Co więcej, z projektem związany jest legendarny Shinji Mikami, bez którego nigdy nie powstałoby Resident Evil.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 5, Xbox Series X


8. Chorus

Chorus. Kobieta stoi na pomoście w statku kosmicznym.
Chorus – zrzut ekranu z gry.

Czym byłby szanujący się top gier bez podróży kosmicznych… No właśnie, my również uważamy, że niczym przyjemnym.

A wśród gier zapowiedzianych na 2021 rok Chorus wyróżnia się pod wieloma względami.

Gra wypuszczona spod skrzydeł Deep Silver Fishlabs i Fishlabs Entertainment to strzelanka prowadzona z perspektywy trzeciej osoby. Jednak z tą różnicą, że kierujemy całym statkiem kosmicznym.

Wcielamy się w Narę – pilotkę o ponadprzeciętnych umiejętnościach, która przemierza galaktykę, walcząc po drodze z kolejnymi przeciwnikami. Nasz statek (Forsaken) jest jednostką wyjątkową, posiadającą pełną świadomość.

Wchodząc z nim w sojusz, staramy się przeciwstawić złym okultystom, na których czele stoi szalony Wielki Prorok. Narę łączy z nimi znacznie więcej niż mogłaby tego pragnąć…

Chorus przyciąga uwagę nietuzinkową grafiką i angażującą fabułą, co zadowoli zwolenników płynnie toczącej się akcji połączonej z głębszym przekazem.

Wraz z postępami w grze otrzymamy nowe zdolności bojowe dla Forsakena w postaci coraz wymyślniejszej broni, ale także i nadnaturalnych zdolności łączących z Pustką (innym wymiarem).

Chorus wygląda naprawdę obiecująco.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


9. Shadow Warrior 3

Shadow Warrior 3. Dwóch mężczyzn rozmawia ze sobą, jeden trzyma w ręku maskę.
Shadow Warrior 3 – zrzut ekranu z gry.

W tej liście nie mogło zabraknąć trzeciej części popularnej serii Shadow Warrior.

Cechująca się wysoką brutalnością gra akcji rozpoczęła swoją podróż już w 1997 roku. Po latach studio Flying Wild Hog postanowiło powrócić do serii, czego zwieńczeniem jest zbliżająca się produkcja.

Główny bohater – podobnie jak w poprzednich odsłonach – Lo Wang staje naprzeciwko hordom plugastw.

Jednak to, co wyróżnia protagonistę z Shadow Warrior, to motywy jego działania. Otóż wszystkie problemy oraz zagrożenie wiszące nad światem za sprawą krwiożerczego smoka, leżą po stronie właśnie Wanga.

To on, przez przypadek, sprowadził żywe istoty na krawędź zagłady, przez co, chcąc nie chcąc, musi teraz bałagan ten posprzątać.

A trzeba przyznać, że robi to w iście widowiskowy sposób, zalewając nasze ekrany hektolitrami krwi i wnętrznościami wrogów próbujących mu to uniemożliwić.

Akcja toczy się bardzo szybko, a do naszej dyspozycji oddawane są kolejne zmyślne narzędzia zniszczenia. Rozrywka na najwyższym poziomie gwarantowana.

A jej w końcu oczekujemy i potrzebujemy – na wczoraj.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, w późniejszym czasie również konsole


10. Hogwarts Legacy

Hogwarts Legacy. Czarodziej z różdżką w ręku stoi naprzeciwko atakującego go trolla.
Hogwarts Legacy – zrzut ekranu z gry.

And last but not least! – jakby to powiedziała J.K. Rowling.

Czy istnieje jakiś fan Harry’ego Pottera, które nigdy nie marzył, aby znaleźć się w Hogwarcie? Zagrać w quidditcha, nauczyć się obrony przed czarną magią, czy też dostać ochrzan za źle przyrządzony eliksir…

Cóż… niedługo będzie to możliwe. A wszystko dzięki Hogwart Legacy – trzecioosobowym RPG-u przygotowanym przez studio Avalanche Software.

Fabuła gry została umieszczona w XIX-wiecznej Anglii, czyli na długo przed wydarzeniami znanymi z sagi o Harrym. Stworzona przez nas postać – czarodziej lub czarodziejka – trafia do najlepszej szkoły dla czarodziejów na świecie, rozpoczynając naukę.

Szybko się jednak okazuje, że posiadane przez nas umiejętności są czymś niezwykłym nawet w świecie pełnym magii.

Stajemy przed wyborem, którego skutki mogą mieć kluczowe znaczenie dla nas, jak i wszystkich wokół. Czy będziemy w stanie oprzeć się Starożytnej Magii?

Co zapewne przypadnie do gustu, gracz będzie miał dość sporą swobodę w poruszaniu się po samym tytułowym zamku, jak i jego okolicach.

Naturalnie, wraz z postępem nauki, nasza postać będzie coraz potężniejsza, a podejmowane decyzje znajdą odzwierciedlenie w dalszej części fabuły.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


Gry o których również warto pamiętać w 2021 roku

Jak każdego roku, możemy się spodziewać wielu produkcji, z których część pewnikiem okaże się lepsza, część gorsza.

Powyższa lista stworzona jest czysto subiektywnie. Niestety, nie sposób w niej zmieścić wszystkich gier, w które chętnie zagramy.

Dlatego poniżej umieszczamy jeszcze kilka tytułów, które są równie interesujące, lecz zbyt obszerne, żeby zmieścić się w top 10…


God of War: Ragnarök

God of war ragnarok. Nordycki symbol zawierający tytuł gry.
God of War: Ragnarök – zrzut ekranu z gry.

Szósta część popularnej serii gier na konsolę od Sony. Tym razem Kratos wraz z synem weźmie udział w tytułowym Ragnaröku, czyli wojnie bogów…

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PlayStation 5


Kena: Bridge of Spirits

Kena Bridge of Spirits. Dziewczynka ze znalezioną magiczną duszę w lesie.
Kena: Bridge of Spirits – zrzut ekranu z gry.

Pięknie wyglądająca gra akcji studia Ember Lab, w której zwiedzimy magiczną krainę, współpracując z duchami Rot.

Przewidywana data premiery: marzec 2021
Platformy: PC, PlayStation 4, PlayStation 5


Mass Effect Legendary Edition

Mass Effect Legendary Edition. Postaci z gry na tle planety atakowanej przez kosmitów.
Mass Effect Legendary Edition – grafika zapowiadająca remaster popularnej trylogii gier.

Niedawno zapowiedziany, bardzo długo oczekiwany remaster jednej z popularniejszych trylogii sci-fi. Komandor Shepard powraca…

Przewidywana data premiery: wiosna 2021
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


Gotham Knights

Gotham Knights. Przykucnięty Robin na tle płonącego budynku.
Gotham Knights – postać Robina zapowiadająca grę wideo.

Choć nie jest to kontynuacja serii Arkham, fani znajdą w niej wiele powiązań, jak i podobnych rozwiązań w sposobie prowadzenia rozgrywki. Obowiązkowa pozycja dla fanów komiksów DC.

Przewidywana data premiery: 2021 (bliżej nieokreślona)
Platformy: PC, PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X


Darkest Dungeon II

Darkest Dungeon II. Demony stojące na polu bitwy, szykujące się do walki.
Grafika zapowiadająca grę Darkest Dungeon II.

Druga część hitu Red Hook Studios. Mroczne, klimatyczne RPG, w którym przetrwanie w świecie apokalipsy staje się prawdziwą sztuką.

Przewidywana data premiery: 2021 (wczesny dostęp)
Platformy: PC


Jesteśmy równie ciekawi, na jakie premiery czekają nasi czytelnicy…