Najbardziej oczekiwane gry 2020

Najbardziej oczekiwane gry planszowe w 2020 roku

Nowy Rok to nowe nadzieje graczy na poznanie kolejnych dobrych tytułów. Oczywiście wydawcy nie ujawnili jeszcze wszystkich pozycji, które ukażą się w 2020 roku, jednak już teraz nasza uwaga jest skupiona na kilku grach, które mogą okazać się potencjalnymi hitami.

Czego możemy spodziewać się w najbliższych 12 miesiącach?

Poniżej znajdziecie ranking gier planszowych, na które warto oczekiwać.


Na tej stronie:


W rankingu zostały uwzględnione te gry, których polska edycja będzie miała premierę w 2020 roku.

Niektóre z pozycji miały już więc swoją światową premierę i są dostępne w innych wersjach językowych, jednak na potrzeby rankingu uwzględniliśmy datę wydania polskiej edycji. Wynika to z tego, że Bandurki są tworzone dla Was – dla polskich graczy.

W zestawieniu nie uwzględnialiśmy więc gier, które nie mają zapowiedzianej rodzimej wersji, ani też gier z Kickstartera, które nie zostaną wydane po polsku.

Zanim jednak przejdziemy do właściwego zestawienia, należy wspomnieć o jednym tytule, który zasługuje na uwagę polskich graczy.


Time od Legends: Destinies

Time od Legends: Destinies to dzieło polskich autorów – Michała Gołębiowskiego i Filipa Miłuńskiego, które zostało ufundowane dzięki zbiórce na Kickstarterze. Jest to połączenie gry planszowej z grami fabularnymi, gdzie funkcję mistrza gry przejmie dedykowana aplikacja.

Dzieło zapowiadane jest jako innowacyjne i zapewniające dużą regrywalność.

Już sama kampania crowdfundingowa była przeprowadzona w ciekawy sposób, gdzie wspierający decydowali o tym, jakie historie będą odkrywać w toku gry. Miało to na celu zaprezentowanie oryginalnej mechaniki, w której nasze wybory oddziałują na świat tak, jak w tradycyjnym RPG.

Akcja gry została osadzona w świecie Joan of Arc – innej gry planszowej spod szyldu Time of Legends.

Dodatkowo niektóre komponenty Destinies będą w pełni kompatybilne z wcześniejszym dziełem Mythic Games.

Time of Legends: Destinies
Time od Legends: Destinies – dzieło polskich autorów

Wciągająca fabuła, różne ścieżki wyboru, innowacyjne mechaniki, wspaniałe figurki, duża ilość komponentów i wiele godzin rozgrywki sprawiają, że Time of Legends: Destinies powinni mieć na radarze zarówno fani planszówek z rozbudowaną fabułą, jak i miłośnicy tradycyjnych gier fabularnych.

Oryginalnym wydawcą jest Lucky Duck Games.

I choć podczas kampanii na Kickstarterze nie było dostępnej polskiej wersji gry, to nieoficjalnie mówi się o tym, że któreś polskie wydawnictwo planuje wydać ten tytuł na rodzimym rynku.

Na razie nie ma jednak żadnej oficjalnej zapowiedzi, dlatego Time of Legends: Destinies nie znalazło się w poniższym rankingu.


10. Sanctum

Próba przeniesienia na planszę klimatu gier hack’n’slash brzmi dobrze i zapowiada mrowie potworów, dużo rodzajów ekwipunku i rywalizację pomiędzy bohaterami.

W trakcie rozgrywki będziemy rozwijać naszą postać i zdobywać coraz lepszą broń. Na koniec, jak w grze komputerowej, czeka nas walka z potężnym bossem.

Nic dziwnego, że jesteśmy ciekawi, jak finalnie wypadnie Sanctum.

Sanctum
Sanctum, czyli planszowe Diablo

Dodajmy, że za grę odpowiada Czech Games Edition – wydawnictwo, którego gry poniżej pewnego poziomu nie schodzą.

Jesteśmy więc przekonani, że Sanctum będzie bardzo dobrym tytułem, który zapewni nam dużo godzin siekania i rąbania potworów.

Nie nastawiajcie się jednak na bezmyślne rzucanie kostkami – ten tytuł będzie wymagał od nas również optymalizacji naszych działań i planowania właściwych decyzji. W innym przypadku możemy szybko stracić życie.

Oprawa graficzna gry nawiązuje do klaska wśród gier komputerowych – Diablo. Mamy nadzieję, że Sanctum dostarczy nam podobnych wrażeń i klimatu, co jego protoplasta.

Przewidywana data premiery: styczeń 2020 r.
Polski wydawca: Rebel


9. Hard West

Kto nie słyszał o komputerowej grze Hard West, ten ma jeszcze czas na nadrobienie zaległości.

To unikalne połączenie westernu i horroru zainspirowało polskie studio Silver Lynx Games do stworzenia planszowej wersji tytułu.

Podczas trzeciej kampanii na Kickstarterze projekt udało się w końcu sfinansować i teraz pozostaje tylko czekać na dostarczenie finalnej wersji.

Hard West
Hard West – Demony i Kowboje

Pojedynki toczone pomiędzy rewolwerowcami i demonami brzmią wystarczająco unikatowo, aby wzbudzić zainteresowanie.

Dodajmy do tego, że elementy terenu na planszy będą trójwymiarowe, co będzie dodatkowo wzbogacać klimat Dzikiego Zachodu. Choć na pierwszy rzut oka gra mogłaby robić za bitewniak, nie dajcie się zwieść – to pełnokrwista planszówka.

Po prostu jej zawartość jest aż tak bogata.

W trakcie rozgrywki będziecie mogli korzystać z rozbudowanego zestawu broni i unikalnych zdolności. A gdyby nie szło Wam jako rewolwerowiec, to zawsze możecie zamienić się w demona.

Przewidywana data premiery: IV kwartał 2020 r.
Polski wydawca: Silver Lynx Games (polska wersja była dostępna w kampanii na Kickstarterze)


8. Deranged

Potencjalny czarny koń wśród przyszłorocznych premier.

Deranged to tytuł, w którym wcielamy się w ludzi próbujących przetrwać w mieście opanowanym przez potwory. Dodatkowego smaczku rozgrywce dodaje fakt, że każda z postaci może zostać opętana i sama zmienić się w potwora.

Gra balansuje więc między współpracą a rywalizacją pomiędzy graczami, ponieważ zbyt bliskie trzymanie się razem może okazać się zgubne.

Deranged
Czarny koń planszówek 2020

Klimat horroru, ciekawe podejście do tematu miasta opanowanego przez potwory, mechaniczne twisty – wszystko to zapowiada, że na Deranged warto będzie czekać.

Wstępne opinie potwierdzają, że zbliża się jeden z lepszych tytułów 2020 roku. Tym bardziej cieszy, że gra ukaże się również w rodzimym języku.

Polskim wydawcą jest Czacha Games – mamy nadzieję, że w nadchodzącym roku wydawnictwo to rozwieje wątpliwości, jakie narosły wokół tej marki przez ostatnie lata.

Przewidywana data premiery: II kwartał 2020 r.
Polski wydawca: Czacha Games


7. Zerywia

Słowiańskie klimaty, mitologiczne bóstwa, groźba zagłady świata, straszne potwory i niezwykli bohaterowie. W zasadzie tę wyliczankę moglibyśmy skończyć na słowiańskim klimacie i wystarczająco uzasadniałoby to znalezienie się na tej liście produkcji polskiego studia Koliba Games.

Powiedzmy sobie szczerze – ile jest gier planszowych odwołujących się do tej tematyki?

Praktycznie ze świecą szukać.

Straszydła, Stworze i długo, długo nic…

Zerywia
Słowiańska przygoda w krainie zwanej Zerywia

Na Zerywię czekamy tym bardziej, że będzie to gra przygodowa z rozbudowaną fabułą i wspaniałymi ilustracjami.

Zwłaszcza fabuła jest tym aspektem, który najbardziej rozbudził naszą ciekawość. Klimatyczna rozgrywka gwarantowana.

Dodajmy, że Zerywia osiągnęła niesamowity sukces podczas kampanii na Kickstarterze – ufundowała się w ciągu dwóch godzin, a finalnie osiągnęła 719% celu. To nadzieja na to, aby gracze z całego świata poznali słowiańską mitologię i nabrali apetytu na więcej gier w takich klimatach.

Przewidywana data premiery: maj 2020 r.
Polski wydawca: Koliba Games (polska wersja była dostępna w kampaniach na wspieram.to i Kickstarterze)


6. Yggdrasil: Chronicles

Oryginalny Yggdrasil przeszedł do historii planszówek jako jedna z lepszych gier kooperacyjnych i zarazem jedna z najtrudniejszych gier. Gra się wyprzedała i przez kilka lat nie była w ogóle dostępna na rynku.

Ludonaute – oryginalny wydawca – nie postawił na zwykły dodruk, ale rozpoczął prace na odświeżoną wersją.

Tak doszło do powstania Yggdrasil: Chronicles.

Yggdrasil: Chronicles
Trójwymiarowa plansza, a raczej drzewo…

Główne zmiany to zastąpienie tradycyjnej planszy trójwymiarowym drzewem oraz wprowadzenie trybu kampanii. Doszło też do lekkiej modyfikacji niektórych zasad.

Reszta pozostała niezmieniona – nadal wymagana jest ścisła współpraca pomiędzy graczami, nadal jest trudno i nadal czuć klimat nordyckiej mitologii.

Nie pozostaje nic innego jak zakasać boskie rękawy i odpierać ataki potworów dopóki Nidhögg nie dotrze na ostatnie pole.

Może w końcu się uda.

Polskie wydanie gry niedawno ogłosiło Czacha Games. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wydawnictwo to będzie miało mocne tytuły w swojej ofercie na przyszły rok.

To może być przełom w odbudowywaniu wizerunku tej firmy, za co trzymamy kciuki.

Przewidywana data premiery: czerwiec 2020 r.
Polski wydawca: Czacha Games


5. Jagged Alliance

Można powiedzieć: nareszcie! Misja wykonana!

W końcu polscy gracze, dzięki udanej zbiórce przeprowadzonej na wspieram.to, będą mogli cieszyć się naszą wersją tej topowej pozycji.

Recenzenci zgodnie przyznają, że Jagged Alliance to świetna planszówka, a przy tym wierne przeniesienie klimatu z gry komputerowej o tym samym tytule. Gry, która należy do klasyków tego medium.

Jagged Alliance
Misja wykonana!

Underworld Kingdom w 2020 r. wyda zarówno podstawową wersję gry, jak i dodatek Underground.

Ponadto w pudełku znajdziemy unikalne karty przedmiotów, na których znajdą się polskie bronie. Są to cele odblokowane przez wspierających podczas zbiórki funduszy. Nie będą dostępne nigdzie indziej.

W Jagged Alliance musimy współpracować, aby pokrzyżować plany dyktatora, ciemiężącego mieszkańców wyspy. Rozgrywka to połączenie losowości z taktyką, co idealnie oddaje klimat działań najemników na obcym terenie.

Aż chciałoby się wyruszyć na wyzwolenie Arluco jak najszybciej.

Musimy jednak jeszcze trochę poczekać.

Przewidywana data premiery: maj 2020 r.
Polski wydawca: Underworld Kingdom


4. Cthulhu: Death May Die

Tego Pana miłośnikom planszówek nie trzeba przedstawiać.

Eric M. Lang, twórca takich hitów jak Chaos w Starym Świecie, Blood Rage czy Rising Sun powraca z nowym tytułem.

Tym razem zanurzymy się w świat opanowany przez Przedwiecznych i spróbujemy powstrzymać nadchodzącą zagładę.

Cthulhu: Death May Die to dungeon crawler, który kładzie nacisk na akcję.

W odróżnieniu od innych gier nawiązujących do twórczości H. P. Lovecrafta (w szczególności tytuły z uniwersum Arkham Files), najnowsza produkcja studia CMON nie skupia się tak mocno na warstwie fabularnej gry.

Zamiast tego oferuje nam możliwość przetrzebienia szeregów kultystów na różne sposoby.

Cthulhu: Death May Die
Jak „odmrocznić” mrok?

Twórcy nie ukrywali, że chcieli w tej produkcji trochę „odciążyć” mroczny klimat znany z powieści Lovecrafta i dać graczom trochę lżejszy tytuł. Lżejszy pod względem klimatu, a nie trudności rozgrywki i ilości komponentów.

Zaniepokojonych uspokajamy – to nadal jest świetna gra, która daje masę dobrej zabawy.

No bo powiedzmy sobie szczerze – czy jest coś lepszego niż możliwość walki z Cthulhu jako słynny Rasputin?

Nie ma wątpliwości, że tytuł ten wniesie powiew świeżości w podejściu do tematu Przedwiecznych.

Zobacz na stronie wydawcy.

Przewidywana data premiery: I kwartał 2020 r.
Polski wydawca: Portal Games


3. Tainted Grail: The Fall of Avalon

Tytuł, który miał swoją światową premierę już pod koniec 2019 roku.

Recenzje z całego świata mówią o fenomenalnej grze, której fabuła mogłaby konkurować z niejedną książkową sagą fantasy.

Osadzona w świecie legend arturiańskich produkcja polskiego studia Awaken Realms w 2020 roku doczeka się również rodzimej wersji.

Ciekawa mechanika, system wyborów i różne ścieżki fabularne, stopniowe odkrywanie otaczającego nas świata – Tainted Grail: The Fall of Avalon jest grą, która wprowadza innowacyjne rozwiązania.

Tainted Grail
Dziki Gon gier planszowych 2020

Rozgrywka ma mroczny, gęsty klimat i często stawia nas przed wyborami moralnymi. Dodajmy do tego świetnie wykonane figurki i mamy przepis na sukces.

Tainted Grail dosłownie was pochłonie i nie wypuści. Sprawdźcie szczegóły na stronie wydawcy.

Na „ogranie” tej gry, czyli odkrycie wszystkich ścieżek fabularnych potrzeba ponad 100 godzin.

Lubimy długie gry, ale trzeba mieć świadomość, że na tego kolosa przeciętny gracz może zwyczajnie nie mieć czasu.

Przewidywana data premiery: I kwartał 2020 r.
Polski wydawca: Awaken Realms (polska wersja była dostępna w kampanii na Kickstarterze)


2. Waste Knights

Powiedzmy szczerze – produkcji post-apo nigdy dość.

Im więcej informacji pojawiało się o tej grze, tym większa ochota na to, aby w końcu usiąść przed planszą podzielonej na pół Australii i zanurzyć się w świat pełen kurzu, brudu i niebezpieczeństw.

Zwłaszcza, że za każdym razem nasze wybory mogą nas zaprowadzić w różne miejsca…

Waste Knights
Australijska apokalipsa, czyli coś dla fanów Mad Maxa

Waste Knights będzie drugą edycją gry Marka Mydla.

W stosunku do pierwszej edycji mechanika została ulepszona, modularną planszę zastąpiono bardziej klimatyczną mapą zniszczonej Australii i zmieniono szatę graficzną. Twórcy obiecują też jeszcze większą różnorodność wydarzeń w których będą uczestniczyli nasi bohaterowie.

Gra osiągnęła niesamowity sukces na Kickstarterze – została ufundowana w 90 minut, wspierający w trakcie kampanii odblokowali wszystkie cele, a łącznie zebrano aż 844% zakładanej sumy.

Wydaje się, że obietnica o regrywalności tytułu zostanie w pełni spełniona, dzięki powstaniu dedykowanej aplikacji do gry.

Nie jesteście fanami łączenia planszy i elektroniki?

Nic straconego – w Waste Knights będzie można grać również bez aplikacji, a całą ścieżkę fabularną odczytacie z właściwych kart.

Oczywiście, jeśli przeżyjecie w tym świecie wystarczająco długo.

Będą na was czyhać między innymi: mechanicznie zmodyfikowane psy dingo, olbrzymie skorpiony, okoliczne gangi i nieprzewidywalne zjawiska pogodowe.

Zobacz na stronie wydawcy.

Przewidywana data premiery: I kwartał 2020 r.
Polski wydawca: Galakta (polska wersja była dostępna w kampanii na Kickstarterze)


1. Etherfields

Ten ranking nie mógł się zakończyć inaczej. Największy hit Kickstartera w 2019 roku – w trakcie kampanii zebrano prawie cztery miliony funtów, co stanowi prawie dziesięć tysięcy procent podstawowego celu.

Etherfields to kolejny projekt polskiego studia Awaken Realms, które słynie z dwóch rzeczy: doskonałej jakości komponentów oraz tworzenia ciekawych i ciężkich tytułów.

Etherfields
Tajemniczy Dream Crawler

Na razie o fabule Etherfields nie wiemy za wiele.

Produkcja jest określana jako „dream crawler” – będziemy podróżować przez krainy snów i koszmarów, napotykając na swojej drodze przedziwne stworzenia i osobliwości.

Mechanika gry będzie wykorzystywać deck-building, a rozgrywka ma wystawić na próbę zarówno nasze umiejętności logicznego myślenia, jak i inteligencję emocjonalną.

Główna historia gry ma nam zapewnić ponad 50 godzin rozgrywki.

Jedno jest pewne – od strony graficznej Etherfields prezentuje się nieziemsko i na pewno na tym polu nas nie zawiedzie.

Autorem jest Michał Oracz, znany z takich tytułów jak Neuroshima Hex, czy The Edgde: Downfall, więc na pewno będzie to dobrze zaprojektowany tytuł, jeżeli chodzi o mechanikę. Fabuła pozostaje na razie zagadką, ale po tym, jak zostało to przemyślane w Tainted Grail, możemy spać spokojnie – na pewno będzie emocjonująco i zaskakująco.

Z przyjemnością czekamy więc na to, aby zanurzyć się w onirycznych klimatach nowego dzieła od Awaken Realms.

Przeczuwamy, że z tego snu ciężko będzie nas wybudzić.

Więcej na oficjalnej stronie.

Przewidywana data premiery: II kwartał 2020 r. (core box)
Polski wydawca: Awaken Realms (polska wersja była dostępna w kampanii na Kickstarterze)


Oprócz powyższych pozycji w nadchodzącym roku ukaże się oczywiście wiele innych, wspaniałych gier i dodatków do już znanych tytułów.

Jeżeli w powyższym zestawieniu zabrakło Wam jakiejś gry, dajcie znać w komentarzach.