Hako Onna zgodnie z obietnicą debiutuje na zachodzie

Hako Onna, czyli jedna z najpopularniejszych i najstraszniejszych japońskich gier planszowych doczekała się pierwszej anglojęzycznej wersji w historii.

Większość osób zainteresowanych japońską kulturą z całą pewnością kojarzy tę grę. Hako Onna to upiorna zabawa w chowanego z duchem dziewczynki niegdyś pozostawionej samej sobie w zamkniętym pudle. Gracze wcielają się w gości, którzy za sprawą niewyjaśnionego zrządzenia losu lądują w nawiedzonym dworze. Duch dziewczynki, żądny zabaw, poszukuje skradających się przybyszy.

Przyszli straszni ludzie. Mój ojciec, w panice, wepchnął mnie do zdecydowanie zbyt ciasnego pudła. Słyszałam trzask moich kości, ale nie śmiałam krzyczeć. Usłyszałam rozgniewane głosy… a potem ciszę. Ojciec nigdy nie wrócił. Zostałam sama. To było bardzo dawno temu. Teraz już nie jestem samotna. Czasami ludzie przychodzą się pobawić. Lubię się bawić w chowanego. A kiedy mam już dosyć zabawy, jem.

Jeden z graczy przyjmuję rolę tytułowej zmory, zaś pozostali kierują poczynaniami przybyłych do jej domostwa ludzi. Spotkanie ze zjawą kończy się nieuchronną śmiercią. To jednak nie wszystko. Jeżeli śmiałkowie nie zdołają wypełnić swoich zadań przed tragedią, ich dusze zostaną uwięzione w przeklętym domu.

W lutym tego roku wydawnictwo WizKids zapowiadało rozpoczęcie prac nad pierwszą w historii anglojęzyczną wersją tej gry. Słowa dotrzymało.

Dystrybucja już ruszyła, obecnie wyłącznie w USA, jednak prawdopodobnie Hako Onna całkiem niebawem dotrze także i na nasz kontynent.