The last of us człowiek sam w lesie
The last of us człowiek sam w lesie

Gry postapokaliptyczne i ich popularność

Klasyka wśród gier postapokaliptycznych

Jeśli wymieniliśmy powieści Wellsa jako czynnik popychający czytelników do pokochania postapokaliptycznego gatunku, to musimy również poszukać odpowiednika w świecie gier wideo. Naturalnie nasuwającym się na język tytułem jest Fallout. Gra podbiła serca milionów już podczas pierwszych z nią styczności, a działo się to w roku 1997. Klimat postapokaliptyczny miesza się tutaj z retrofuturystycznymi wizjami świata. Podobnie jak w Metrze, za sprawą Fallouta poznajemy konsekwencje nuklearnej wojny, która skaziła i na zawsze zmieniła Ziemię.

Fallout 76 – zwiastun

Fani serii prawdopodobnie już sobie ostrzą zęby za przypomnienie im powyższego Fallouta 76. Otóż został on przytoczony nie bez przyczyny, gdyż idealnie obrazuje, jak łatwo można zepsuć coś tak dobrego. Chciałoby się wręcz powiedzieć, że Bethesda (studio odpowiedzialne za serię) sama sobie zafundowała wewnętrzną apokalipsę. Ograniczmy się jednak do eufemistycznego stwierdzenia: gra nie zebrała zbyt dobrych recenzji, a całość daleka jest od ideału…

Niepowtarzalny klimat

Kto chociaż raz miał styczność z Falloutem, zapewne przyzna, że odznacza się niesamowitym klimatem. I można te gry lubić lub nie, ale trzeba oddać cesarzowi, co cesarskie. Osadzenie amerykańskich lat 50. ubiegłego stulecia w dalekiej przyszłości okazało się strzałem w dziesiątkę. Kult tej gry urósł do wręcz niewyobrażalnych rozmiarów, czemu dziwić się nie można, mało kto nie spędził z nią wielu, wielu godzin. Stała się wzorem do naśladowania oraz inspiracją przyszłych pokoleń. Warto jednak wspomnieć, że twórcy pierwszej części czynili podobnie, spoglądając w stronę Wastelandu (1988), którego w końcu doczekamy się trzeciej odsłony.

Fallout 2

Jak wielki wpływ miał Fallout 2 na dalszy rozwój gatunku, oddaje ilość produkcji, które starały się (z lepszym lub gorszym skutkiem) oddać ten klimat. Nawet dzisiaj, stojąc na progu nowej dekady, otrzymujemy falloutowe produkty z najwyższej półki. Jak na przykład Encased, którego twórcy nie ukrywają, że ich praca jest wielkim hołdem dla legendarnego pierwowzoru.

Oddziaływanie na rzeczywistość

Gry postapokaliptyczne bezsprzecznie działają na wyobraźnię ludzką, wzbudzając strach, a nawet przerażenie. Zwłaszcza wizja wojny nuklearnej, która wisi nad światem od czasów Zimnej wony, nie chce odejść w zapomnienie. Szybko zwietrzono możliwość zysku, stosując się do zasady: jest popyt, jest podaż. Wykładając więc odpowiednią gotówkę na stół, można się dorobić własnego schronu przeciwatomowego (choć nie aż tak pokaźnego jak w Falloucie), w którym z powodzeniem można przetrwać kilka lat.