RedChaosCosplay kostium zbroja i miecz

Cosplay w domu – pandemia to nie koniec świata!

Przez pandemię tysiące fanów cosplayu w Polsce zostało w dużej mierze pozbawionych możliwości realizowania swojej pasji. Dlatego organizatorzy Festiwalu Fantastyki Cytadela i Festiwalu Twierdza postanowili wyjść im naprzeciw. Właśnie ruszył konkurs #CosplayWdomu, w którym zadaniem uczestników jest wcielenie się w fikcyjną postać w domowym zaciszu. Konkurs potrwa do 1 grudnia. Na zwycięzców czekają nagrody.


Czym właściwie jest cosplay?

Połączenie „costume” i „play” idealnie odzwierciedla to, co fani robią, czyli zakładają samodzielnie uszyte stroje ulubionego bohatera z gry, filmu, serialu, komiksu czy książki. Najczęściej są to postaci fantasy, science fiction lub anime.

Z socjologicznego punktu widzenia, cosplay to hobby, które buduje społeczne relacje, a te w dobie pandemii są mocno ograniczone.

Zabawa, która do tej pory odbywała się na konwentach i festiwalach fantastyki przenosi się do strefy online.

Projekt własny- Luke Nerv Fot. Tomek Gawdzik

Można wyróżnić trzy elementy potrzebne do cosplayu.

  • Pierwszym jest stworzenie stroju – konceptualizacja, zaadaptowanie go do swoich warunków i wykonanie go.
  • Drugim jest wcielenie się w postać, nałożenie na siebie tego wszystkiego i przemiana w kogoś zupełnie nowego.
  • Trzecim jest interakcja z innymi, pochwalenie się tym co stworzyliśmy i zobaczenie kreacji innych osób.

Dwa pierwsze można robić nie wychodząc z domu, a internet pozwala też na trzeci.

Komentuje socjolog Mikołaj Gano.

Cosplay łączy ludzi z różnych środowisk.

Robią to wszystkie grupy społeczne i zawodowe: graficy, informatycy, biznesmeni, nauczyciele, wojskowi i studenci.

Poza muzyką, która jest moją pracą, cosplay jest sposobem na wyrażenie się artystycznie, zdarza mi się też łączyć oba te elementy. Czasem potrzebuję się odciąć od stresującej codzienności, od prób i koncertów i powycinać kształty z pianki, pomalować elementy. W szkole starsi uczniowie wiedzą o moim hobby, jest to dobry punkt wyjściowy do rozmów na godzinie wychowawczej o funkcjonowaniu w sieci. Dodatkowo zawsze mam gotowy strój na szkolne bale przebierańców.

Komentuje Joanna Bardzka, nauczycielka muzyki z 5 letnim stażem, znana w środowisku cosplay jako Red Chaos Cosplay.

Wcielanie się w fikcyjne postaci, to okazja nie tylko do rozrywki ale i do rozwoju niektórych kompetencji zawodowych.

Moja praca sprawia, że całymi dniami siedzę przy komputerze. Robienie kostiumów to dla mnie miłe urozmaicenie, relaks. Mogę wtedy coś zrobić manualnie, fizycznie, a nie tylko w przestrzeni wirtualnej. Dzięki temu, że sam od podstaw tworzę moje stroje, uczę się, jak robić lepsze kostiumy do moich filmów.

Mówi Janusz „Jones” Bocian, reżyser filmowy i specjalista od efektów specjalnych, najczęściej występujący jako postać z Gwiezdnych Wojen – Obi Wan-Kenobi.

Joanna i Janusz razem z tysiącami innymi osób co roku biorą udział w konwentach fantastyki: Festiwalu Cytadela w Modlinie lub Twierdzy w Giżycku. W tym roku pandemia pokrzyżowała im plany, dlatego planują wziąć udział w akcji #CosplayWdomu.

To potrzeba oderwania się od rzeczywistości przyciąga ludzi do cosplayu. To artyści, którzy sami szyją stroje, malują twarze i dobierają atrybuty swoich postaci. To właśnie dla nich organizujemy konkurs online, by mimo pandemii mogli wspólnie wejść do świata fantastyki i odetchnąć na chwilę od szarej rzeczywistości.

Mówi Dorota Filipczak-Brzychcy, twórczyni Festiwalu Cytadela i Festiwalu Twierdza.

Organizatorka konkursu zachęca, aby siedząc w czasie pandemii w domu nadal robili to, co lubią najbardziej – cosplay.


Jak wziąć udział w konkursie cosplay?

By wziąć udział w konkursie należy wrzucić na Instagram swoje zdjęcie w stroju cosplay stworzonym w oparciu o istniejące postaci z popkultury lub w projekcie własnym, czyli stworzony na podstawie własnej wyobraźni.

Janusz Bocian Cosplay.Fot. Marek Cybulski

Ważne jest by oznaczyć je odpowiednio hashtagami #CosplayWdomu i #CosplayCytadela dla projektów odwzorowujących bohaterów fantasty, a dla projektów własnych #CosplayCytadela #AlteregoCytadela.

Konkurs trwa do 1 grudnia włącznie.

Organizatorzy 3 grudnia podczas livea na profilu Festiwalu Cytadela na Facebooku wyłonią i nagrodzą najlepsze kreacje. Zwycięskie projekty z obu kategorii zostaną umieszczenie na plakatach i materiałach promujących Festiwal Fantastyki Cytadela lub Twierdza 2021. Dodatkowo, przewidziano szereg nagród rzeczowych.

Wszystkie szczegóły konkursu można znaleźć na profilu Festiwalu Cytadela i Festiwalu Twierdza na Instagramie.

Jak zauważa organizatorka festiwali Dorota Filipczak-Brzychcy takich fanów cosplayu może być w Polsce bardzo wielu, ponieważ na dwa festiwale, które organizuje przychodzi łącznie ponad pięć tysięcy ludzi z całej Polski.


Cosplay w dobie pandemii

W tym roku z powodu pandemii, obydwa festiwale zostały przełożone na 2021 r.

  • Festiwal Cytadela – największy festiwal fantastyki na Mazowszu odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 r. Już po raz czwarty będzie na terenie zabytkowej Twierdzy Modlin przestrzeni, gdzie będzie można poczuć fantastykę wszystkimi zmysłami.
  • Festiwal Twierdza z sześcioletnią historią zaplanowano na 3-5 września 2021 r. Co roku odbywa się on w wyjątkowej aranżacji, w murach Twierdzy Boyen w Giżycku, czyli jednym z ważnych obiektów strategicznych w czasie II wojny światowej.

Na kilka dni historyczny zabytek przekształca się w średniowieczną krainę elfów, rycerzy i wróżek, które niczym w świecie z literatury fantastycznej chodzą na bruku obok zwykłych przechodniów.