logo catan universe kolorowe

Catan Universe 2.0 – recenzja nowej odsłony klasycznej planszówki na komputer

Nie jest nowością, że popularne gry planszowe można znaleźć także w wersji komputerowej. Produkcje takie są zwykle średnich lotów. I nic w tym dziwnego – zamiast na świetnej grafice czy efektach specjalnych, twórcy skupiają się bowiem na przeniesieniu wrażeń z rozgrywki jeden do jeden.

Jak na ich tle wypada Catan Universe 2.0?

Czy jednak gry komputerowe, oparte na swoich planszowych odpowiednikach, jest jeszcze po co rozwijać? Przyjrzyjmy się nowej odsłonie Catan Universe, by odpowiedzieć na to pytanie!


Catan – osadnictwo na planszy

logo catan universe kolorowe
Producent
Exozet Game
Liczba graczy
1-4
Czas rozgrywki
20-40 minut
Język gry
Angielski
Our Score
4.5

Oryginalny Catan jest grą planszową dla 2-4 graczy. Wygraną w grze zapewnia zdobycie dziesięciu punktów.

Gracze otrzymują je za budowę miast i wsi, choć punktową dominację zapewnia wybudowanie najdłuższej drogi czy posiadanie największej liczby rycerzy.

Uczestnicy budują swoje osady na granicach trzech pól. Każde z nich zapewnia jeden z pięciu surowców potrzebnych do rozbudowy. Ponadto wszystkie pola oznaczone są numerami od 1 do 12.

Na początku każdej tury gracz rzuca dwiema kostkami. Rzut zapewnia wszystkim uczestnikom zabawy surowce z pól o numerze równym wylosowanej liczbie oczek, do których przylegały ich osady.

Do wszystkiego dołącza jeszcze złodziej, który czyni zabawę znacznie bardziej dynamiczną.

Skomplikowane? Tylko na początku.

Tak naprawdę już po pierwszej rozgrywce wszystkie zasady będą dla nas jasne. Po kilku rozgrywkach będzie wystarczał nam jeden rzut oka na planszę, by zrozumieć, jak będzie przebiegać dana partia.

Cała przyjemność gry płynie z rywalizacji i handlu zasobami. Dzięki temu ostatniemu możemy uzyskać potrzebne nam rzeczy. Ryzykujemy jednak, że przeciwnik prześcignie nas w dążeniu do wygranej.


Planszówka jako gra komputerowa, czyli Catan Universe

Catan w odsłonie komputerowej zadebiutował na Steamie stosunkowo późno, bo w 2017 roku. Jednym z największych plusów tej produkcji z pewnością jest jej cena. Jak nietrudno się domyślić, podstawowa wersja gry jest darmowa.

Zapewnia ona bezproblemową grę z SI czy innymi graczami online. Ponadto zabawa jest dostępna także na innych platformach, takich jak Android czy iOS.

Zrzut ekranu z gry Catan Universe.

Więcej o Catan Universe dowiecie się z oficjalnej strony gry. Stamtąd też będziecie mogli ją pobrać i zaopatrzyć się chociażby w tapety na pulpit.

Co jednak zapewnia komputerowa wersja gry, czego nie znajdziecie w oryginale?

Całkiem sporo.

Przykładem może być awatar gracza, który możemy modyfikować wedle uznania. Raz twój przeciwnik zobaczy cię więc w formie rycerza, innym razem farmerki, a jeszcze innym – owcy.

Kolejne stroje i zwierzęta odblokowujemy z czasem lub wykupujemy w specjalnym sklepie.

tryby gry catan universe
Tryby gry w Catan Universe.

Najistotniejszą zaletą Catan Universe są jednak różne tryby gry.

Prócz standardowej wersji popularnej planszówki gracze otrzymują też możliwość zabawy z jej rozwinięciami czy specjalnymi edycjami. Dostępne są chociaż Seafarers czy Rise of the Inka.


Sakiewką potrząśnij

Choć dostęp do podstawowej wersji gry jest darmowy, za wiele ulepszeń trzeba zapłacić specjalnymi monetami. Za te gracze będą zmuszeni zapłacić już znacznie realniejszymi pieniędzmi.

Warto jednak zaznaczyć, że znaczna część z możliwych do kupienia udogodnień niesie ze sobą jedynie kosmetyczne zmiany.

Wyjątkiem są tutaj wszystkie specjalne tryby gry, w które możemy zagrać dopiero po wykupieniu ich ze sklepu.

Gra daje nam jednak możliwość wypróbowania ich za darmo.

W jaki sposób?

Za sprawą specjalnych zwojów, które otrzymujemy po przejściu rozgrywki w standardowym trybie gry. Zwój ten daje nam możliwość jednorazowej gry w którymkolwiek ze specjalnych trybów.

To ciekawe rozwiązanie pozwala graczom wypróbować dane rozszerzenie przed zakupem.


Progres osadnika – zdobywaj poziomy w Catan Universe

System progresu w podobnych produkcjach jest zazwyczaj wciskany nieco na siłę.

O ile wyjątkowo dobrze sprawdza się on w grach RPG, o tyle gry planszówki niosą ze sobą pewną trudność. Bo jak jednocześnie dać komuś nagrodę i sprawić, że w kolejnej rozgrywce rozkład sił znów będzie równy? A nagrodzony gracz nie będzie miał nad przegranym żadnej przewagi w kolejnych starciach?

Wygląd bohatera gracza w Catan Universe.

Z pomocą przyszły oczywiście przedmioty kosmetyczne, emotikony czy po prostu zwiększający się poziom gracza. Z tych wszystkich elementów skorzystali twórcy Catan Universe.

Dzięki temu rozwój awatara w grze jest stosunkowo prostą i przyjemną aktywnością poboczną. I tak powinno pozostać.


Co wnosi wersja 2.0?

Nieczęsto gry tego typu otrzymują aktualizację tak dużą, że można ją nazwać drugą wersją. Zwykle wnoszą one wtedy naprawdę mnóstwo nowości i podnoszą poziom rozgrywki.

Czy Catan Universe podołał takiej próbie?

Zdecydowanie tak.

Na uwagę zasługuje przede wszystkim uproszczony interfejs użytkownika czy poprawiona oprawa graficzna. W grze pojawiły się emotikony, za pomocą których nasi bohaterowie mogą wyrażać emocję z rozgrywki. Ponadto gracze mogą zmieniać teraz wygląd swojego awatara w znacznie bardziej zaawansowany sposób.

Jak w przypadku każdej dużej aktualizacji, także tutaj pojawiło się kilka błędów. Podczas rozgrywki zdarzało mi się, że SI wykonało jakieś bezsensowne posunięcie.

Zniknęły jednak wcześniejsze nieudogodnienia chociażby z dziesiątkami niekorzystnych propozycji handlu od komputerowych przeciwników.


Specyfika komputerowej planszówki

Catan Universe to po prostu udoskonalona wersja klasycznej gry planszowej.

Jak jednak każda gra komputerowa, składa się ona z elementów typowych dla tego medium.

Co można powiedzieć chociażby o muzyce w tej produkcji? Z pewnością to, że spełnia ona swoje zadanie! Dźwięki w Catan Universe są nienarzucające się i pozwalające skupić się na rozgrywce. Jednocześnie odprężają i działają kojąco niczym melodia grana w windzie czy supermarkecie.

Podobnie działa też grafika – nie jest ona przesadzona, za to utrzymana w dobrym tonie. Jest po prostu ładna, ale nie biedna, jak ma to miejsce w wielu podobnych produkcjach.


Subiektywnym okiem na zabawę w osadników

Catan Universe to jedna z niewielu darmowych produkcji, które pozwalają na taką formę zabawy online z przyjaciółmi.

Jest ona przeniesieniem klasycznej gry planszowej na medium gier komputerowych, co wcale nie jest łatwą sztuką.

Czy się udało? Jak najbardziej.

Czy można w niej spędzić setki godzin? Wszystko zależy od tego, z kim przyjdzie nam grać. Z pewnością jest to gra, która umili nam czas i pozwoli rozerwać się z naszymi znajomymi online.

W dobie drogich, pełnoprawnych produkcji AAA dla bardzo skonkretyzowanego odbiorcy, trudno o coś podobnego. Warto więc czasem poszukać dobrej rozrywki nie wśród nowości, a produkcji free to play.

Catan Universe to udana próba przeniesienia gry planszowej na nowe medium.

Jeśli zaś interesuje Was, jak to jest zrobić to w drugą stronę – zrobić planszówkę z czegoś, co planszówką nie było zapraszam do artykułu mojego redakcyjnego kolegi: Czy gry planszowe ze świata Wiedźmina dotrzymują pola wielkim produkcjom?


logo catan universe kolorowe
Catan Universe 2.0 – recenzja nowej odsłony klasycznej planszówki na komputer
Podsumowanie
Catan Universe to gra komputerowa oparta na klasycznej planszówce. Wyróżnia się kilkoma ciekawymi trybami gry, możliwością rozwoju awatara gracza oraz przyjemną dla oka i ucha warstwą audiowizualną. Jej największym atutem jest bezpłatna gra w podstawową wersję Catana oraz możliwość darmowego przetestowania płatnych, urozmaiconych trybów gry.
Gameplay
Fabuła
Grafika
Audio
Oceny czytelników9 Votes
Zalety
darmowa podstawowa wersja
szybka, dynamiczna rozgrywka
tryb online dla maksymalnie czterech graczy
przyjazna, relaksująca oprawa audiowizualna
Wady
brak polskiej wersji językowej
sporo zapychaczy w ramach faktycznej gry
potrzeba założenia konta
4.5
Ocena