Asunder ufundowany – premiera mrocznego fantasy RPG w 2021 roku

Asunder osadzono w świecie, w którym nie znajdziemy klasycznego oręża. Wszystkie miecze, siekiery i dzidy zastąpiono bronią wykonaną z insektów i roślin. Grę fabularną ufundowano w jeden dzień, a egzemplarze PDF trafią do wspierających już w marcu 2021.

Autorzy wychodzą do nas z dosyć ciekawym pomysłem. Podręcznik rozbito na dwie osobne książki. Jedna dla graczy – THE SEEKER’S GUIDE, a druga dla mistrza gry – THE KEEPER’S TOME. Oba podręczniki w twardej oprawie i w połyskującym papierze.

Za projekt graficzny odpowiada Hal Mangold, który współtworzył The Expanse i Fantasy Age. Twórcy przygotowali też nowelę, która wciągnie nas do uniwersum Asunder.

Pierwszy rozdział noweli A GATHERING OF CHAOS, autorstwa Camerona Hopkinsa znajdziecie na stronie kampanii.

Grę w wersji cyfrowej otrzymamy od 40 dolarów. Oba podręczniki w wersji fizycznej kosztują 90 dolarów. Dostawa obejmuje cały świat, a książki otrzymamy dopiero w lipcu 2021.

Kolejne progi zawierają też oryginalne kostki. Wspierając twórców kwotą 50 dolarów do podręcznika otrzymamy także figurki, które zostały odblokowane w ciągu kampanii.

Zestaw gry Asunder The Keeprs Path wersja fizyczna
Tak prezentuje się wersja THE KEEPER’S PATH za 115 dolarów. Poza kostkami dostaniemy też planszę, która zasłoni naszą kartę postaci.

Gra odrzuca klasyczny system klas znany z innych RPG. Oczywiście znajdą się funkcje, które przypominać będą klasycznego maga, czy wojownika.

Wszystko polega na wybraniu ścieżki, którą będziemy rozwijać.


Świat Asunder

Autorzy gry stworzyli całkiem ciekawe uniwersum. Świat, w który wskoczymy nazywa się Asunder. To dawny superkontynent został rozerwany na mniejsze wyspy.

Bogowie, którzy panowali na planecie postanowili wyrwać z niej całe złoże żelaza i zniknąć. Pozostawili Asunder samemu sobie.

Art świata gry Asunder
Tak prezentuje się mapa świata.

Mimo, że znajdziemy tutaj dużo zróżnicowanych stworzeń, to wszystko wydaje się tworzyć jeden, wielki organizm. Wszystko jest zależne od siebie i nie ma tu miejsca na przypadki.

Ludzie, którzy przeżyli powiązali się ze środowiskiem, w którym żyli. W świecie gry wyróżnimy więc pięć większych lądów: New Gaia, Black Island, Pacari, Sky City oraz Main Island, która jest największa.


Różnorodne, kolorowe i dzikie krainy

Każda z wysp ma trochę inny klimat, co przekłada się na inne moce ich mieszkańców. Na wyspie Pacari ludzie powiązali się ze zwierzętami.

Mogą przybrać ich kształt i umiejętności. Niektórzy mają też pod sobą zwierzęce armie. Powstało też wiele zróżnicowanych plemion.

Na wyspie New Gaia rządzi The Council of Mothers, które powiązały się z roślinami. Dzięki temu mogą zmieniać ich kształty w broń i skomplikowane narzędzia.

To najbardziej rozwinięta cywilizacja, która rozpoczęła ekspansję na inne wyspy dzięki swoim łodziom.

Istnieje też nieco mroczniejsza strona wyspy New Gaia, gdzie ludzie powiązali się z insektami. Są traktowani jak wyrzutki i obwiniani o wszelkie plagi i susze. Dlatego utworzyli własne przymierze.

Art drewnianych mechów z gry Asunder
Trzeba przyznać, że drewniane mechy organizacji Wooden Legion wyglądają imponująco!

Na największej wyspie żyją ludzie władający siłą zwaną Chaos. Jako jedyni nie powiązali się z żadną konkretną siłą.

Są równie potężni, co niebezpieczni. Doprowadzeni do limitów swojej siły potrafią dokonać autodestrukcji.

Na wyspie Black Isle żyją niezwyciężeni wojownicy o nadludzkiej sile. To prawdopodobnie najsilniejsze istoty Asunder

Sky City to latające wyspy. Ludzie zamieszkujący to miejsce powiązali się z kryształami, które pozwalają im na manipulacje grawitacją.

Ostatnia cywilizacja osiedliła się w morzu. Mieszkańcy zmutowali na tyle, że mogą spokojnie przetrwać w wodzie. Swoją broń tworzą ze… skorupiaków.


Żywa broń

Broń, która jest połączona z organizmem wojownika również potrzebuje energii. Dlatego będzie ona zabierać jego siły życiowe. W grze rozwiązano to zadawaniem obrażeń każdego dnia.

Co ciekawe nasza broń również może zginąć, jeżeli odpowiednio o nią nie dbamy.

Jeśli zainteresowała Was zbiórka na grę Asunder, to zaciekawi Was też sukces zbiórki na polską edycję Kult: Boskość Utracona.