Akeya – zapowiedź sandboxa RPG

Akeya to powstający, debiutancki system RPG autorstwa Oliviera Arteniuka. Uniwersum gry zabierze nas do świata low fantasy, a sam system ma być elastyczny i stawiać przede wszystkim na narrację. Kampania gry na Wspieram.to, rozpoczyna się już 10 marca!

Założenia gry mają trafić nie tylko do weteranów, ale również do świeżych graczy. Zasady gry są na tyle intuicyjne, że w zaledwie 20 minut zupełnie świeży gracze mają zrozumieć mechanikę gry.

Akeya pozwala w dużym stopniu dostosować się do potrzeb graczy i uformować świat według ich indywidualnych potrzeb. Jedną z cech, która wyróżnia grę, jest system Argumentów Narracyjnych.

System Argumentów Narracyjnych określa jakimi kostkami rzuca gracz lub postać niezależna, a do tego wymagana jest dyskusja z mistrzem gry. Oczywiście nie chodzi tu o wykłócanie się, a o wymyślanie fabularnych rozwiązań, które mistrz gry bierze pod uwagę i na tej podstawie dyktuje testy.

Wspomniany system ma być mieczem obusiecznym, bo może zarówno ułatwić, jak i utrudnić rzut. Wszystko zależy od tego, jak gracz odgrywa swoją postać.

Standardowo rzuty mają opierać się na 2K20, z wybraniem wyższego wyniku. Jednak kostki zmieniają się wraz z narracją i według działania wspomnianego systemu Argumentów narracyjnych.

Akeya ma również mieć system craftingu, umożliwiający tworzenie wielu przedmiotów, od fajek, przez piwo, aż po broń. W podręczniku znajdą się wzory, które ułatwiają tworzenie ich statystyk.

Akeya RPG podręcznik okładka
Tak ma prezentować się limitowana okładka podręcznika dla wspierających.

Wraz z podręcznikiem, mistrz gry otrzyma zestaw ułatwiający wplatanie do fabuły nietypowych sytuacji i postaci niezależnych.

System ma oferować rozbudowane tworzenie postaci. Zbyt mała ilość punktów przypisana do niektórych cech może prowadzić do stworzenia bohatera praktycznie niesprawnego w niektórych aspektach.

Przypomina to nieco możliwości tworzenia bohatera w pierwszej części Fallout. Zbyt mała ilość punktów uniemożliwiała na przykład sprawną komunikację z innymi postaciami.

Skoro Akeya stawia na fabułę, to umiejętności również będą w dużej mierze opierać się na historii postaci.


Uniwersum Akeya

Akeya miała wielu bogów, Tavinów. Jak się jednak okazało, stworzyciele świata nie byli zbyt kompetentni. W trakcie tworzenia Tavini nieco namieszali, tworząc świat, który rządzi się często niecodziennymi prawami.

Dla przykładu jedna z raz ma tylko jeden obraz mężczyzny i kobiety. Przez co szukając konkretnej osoby z tej rasy, bohaterowie będą musieli znaleźć sposób na znalezienie po spośród takich samych jednostek. A takich błędów bogów Akeyi uświadczymy znacznie więcej.

Rozbudowane uniwersum tworzone przez około 10 lat zawiera własną mitologię oraz autorskie rasy. Przewidziano także powiązania między strukturami różnych społeczności, polityki czy stosunków między państwami.

Mapa świata Akeyi ma uwzględniać strefy klimatyczne oraz ukształtowanie terenu. Dlatego na przykład najwięcej osad spotkamy w miejscach łatwo dostępnych o przyjaznym klimacie.

Ponadto środowisko będzie również stanowić o kulturze panującej w społecznościach. Krótko mówiąc, świat ma być bardzo głęboki, autentyczny i przemyślany.

Więcej o samym uniwersum i mechanikach znajdziecie na Facebooku Akeyi oraz na stronie głównej gry. Zachęcamy też do sprawdzenia kanału YouTube autora, gdzie obejrzycie nagrania z sesji pokazowych.

Jeśli interesują Was podobne projekty finansowane z crowdfundingu, to koniecznie sprawcie naszą recenzję Księgi Stali. Ten RPG również zadebiutował dzięki zbiórce na serwisie Wspieram.to