Akeya RPG – powodzenie zbiórki i starter!

Autorom gry fabularnej Akeya udało się zebrać kwotę wymaganą do pomyślnego wypełnienia celu zbiórki. Do końca kampanii pozostało jeszcze kilka dni i nadal możecie ją wesprzeć. My przy okazji zajmiemy się omówieniem darmowego startera gry.

W pierwszej kolejności gratulujemy twórcom gry za osiągnięcie celu! Oficjalnie podany termin wysyłki gry to maj 2022, jednak pliki PDF prawdopodobnie otrzymamy wcześniej.

Kilka dni temu autorzy wypuścili również drugą, bardziej dopieszczoną wersję swojego darmowego startera, który znajdziecie na stronie zbiórki.

Już teraz prawie udało się odblokować kolejne progi dodatkowe. Za 45 tysięcy złotych do każdego egzemplarza otrzymamy naklejki i zakładki, a od 50 tysięcy złotych rekwizyty do sesji i ściągi.

Jeśli chcecie poznać więcej informacji o Akeyi, to zachęcamy do naszych poprzednich artykułów, które opisywały grę oraz zbiórkę.

Jednak przejdźmy do startera…


Starter Akeya – co przygotowali autorzy?

Starter przewiduje solidną porcję rozrywki zarówno dla graczy, którzy uwielbiają poznawać światy gry, jak i tych, którzy od razu chcą wskoczyć w centrum wydarzeń.

W pakiecie otrzymujemy zestaw żetonów, planszę oraz gotowe karty bohaterów. No i najważniejsze – ponad 100 stron podręcznika w wersji demo. To całkiem niezły wynik, zwłaszcza że niektóre gotowe gry RPG potrafią być dużo szczuplejsze.

Podręcznik został też odpowiednio oznaczony, aby gracze nie zepsuli sobie rozgrywki, gdyby podczas przeglądania zasad przeczytali jakiś wycinek scenariusza. Bardzo fajny szczegół, który ułatwi organizację rozgrywki mistrzowi gry.

W środku startera znajdziemy dwa scenariusze. Głównym, a co za tym idzie najbardziej rozbudowanym i bogatym w treść jest scenariusz Dzieci Meemosa.

W trakcie rozgrywki gracze wcielają się w członków wyznania Mapaar, którzy poszukują jednego z bogów, zaklętego w wieczny sen. Scenariusz może rozciągnąć się nawet do ośmiu godzin, więc to kawał sesji. Da się jednak to swobodnie rozbić na pomniejsze spotkania i ograć w przystępnej formie. Nie można odmówić, że Dzieci Meemosa to spora wyprawa wypełniona ciekawą fabułą i doprawiona akcją. Jednak po co zdradzać za dużo, po prostu wybierzcie się na ekspedycję Dzieci Meemosa!

Akeya RPG Bohater
Jedna z wielu całkiem klimatycznych grafik z podręcznika Akeya.

Drugi scenariusz Carvuny na polach jest przeznaczony dla graczy mniej zainteresowanych otoczką fabularną. Co za tym idzie – łatwiej rozpoczniecie grę. Jak sami twórcy wspominają, nie ma tu głębokiego klimatu i tła fabularnego, co może ułatwić prowadzenie rozgrywki początkującym mistrzom gry. To już zdecydowanie krótsza przygoda, która znacznie szybciej doprowadzi historię do finału.


Głębsze spojrzenie w zawartość

Zamysłem twórców przy wypuszczaniu startera było pokazanie głównych założeń i wątków, jakie będą poruszać gracze w trakcie właściwej rozgrywki.

Podręcznik zgrabnie prowadzi graczy najpierw przez niezbędne zasady i mechaniki, a potem do fabuły, która ma wprowadzić do świata Akeyi. W zasadzie fabule i głównemu scenariuszowi poświęcono praktycznie połowę podręcznika, więc o ile lubicie zagłębiać się w wydarzenia ze świata gier, to starter zaspokoi wasz głód.

Akeya RPG przeciwnicy
Trzeba przyznać, że grafiki oddają ducha gry.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o świecie Akeyi, to polecamy też sprawdzić social media autorów. Jednak nawet bez aktywnego śledzenia ich działalności spokojnie dacie sobie radę ze zrozumieniem fabuły gry. Scenariusze zostawiają też otwarte wątki, co jest fajną furtką do dalszej gry, kiedy już otrzymamy do rąk gotowe podręczniki.

Warto też wspomnieć, że karty postaci są wypełnione, jednak nadal można je edytować. Twórcy przewidzieli możliwość ogrywania Akeyi zdalnie, za co również należy się duży plus.

Dużo mechanik zostało też pominiętych i ograniczono się jedynie do tych niezbędnych, aby rozegrać obie sesje. Tak więc nadal jest na co czekać przy premierze.


Mechanika Akeyi

O tym, jak wygląda gra pod względem mechanik, wspominaliśmy już we wcześniejszych wpisach. Warto jednak trochę o tym przypomnieć.

Mechanika gry ma stawiać bardziej na prowadzenie historii oraz lekką improwizację graczy. Na powodzenie testów duży wpływ mają argumenty narracyjne, czyli kreatywne wykorzystanie sytuacji w grze do powodzenia naszych akcji.

Akeya rasy postaci
A tak prezentuje się jedna z ras Akeyi.

Można powiedzieć, że wykorzystując retorykę i argumenty trzeba będzie przekonać mistrza gry, dlaczego coś się ma udać naszej postaci.

Podczas przeglądania startera może wydawać się, że informacji o mechanice jest dużo. Jednak zasady są wytłumaczone w prosty sposób, a trudniejsze mechaniki poparto przykładami. Nie ma się więc czego bać.

Ogólnie mówiąc, widać włożoną w starter pracę, otrzymujemy spory kawałek świata Akeyi, który na pewno zachęci do zagłębienia się w świat.

Jeśli interesują Was mroczne klimaty w grach RPG, sprawdźcie naszą recenzję Księgi Stali. To gra osadzona w niezbyt kolorowych realiach fantasy.