31 Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier – relacja tekstowa na żywo

Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier w 2020 roku będzie wyjątkowy. Tym razem zamiast w Łodzi, wszystko odbędzie się online. Z natury Bandurki są dosyć wścibskie, więc nie zabraknie nas nawet na edycji cyfrowej festiwalu!

Festiwal będzie trwał cały weekend od 14 do 15 listopada. Organizatorzy mimo trudności, zaplanowali wiele ciekawych wydarzeń.

Czego się spodziewać? Wywiadów i panelów dyskusyjnych, spotkań poświęconych grze Cyberpunk 2077, a także strefy gier. Podczas imprezy odbędzie się też turniej League of Legends.

Pośród wielu znakomitych gości, nie zabraknie takich osób jak Mike Pondsmith, Adam Badowski czy Bill Sienkiewicz.

Oczywiście będzie też możliwość zakupu komiksów od twórców i wystawców, którzy będą brali udział w festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier to największa impreza poświęcona tej tematyce w Polsce i całej Europie Środkowo-Wschodniej. Dawniej, do roku 1998 odbywał się pod nazwą Ogólnopolski Konwent Twórców Komiksu.

Tematyka festiwalu została poszerzona również o rozrywkę elektroniczną. Zeszłoroczną edycję, która odbyła w Łodzi, odwiedziło ponad 20 tysięcy osób.


Bandurki na 31 Międzynarodowym Festiwalu Komiksów i Gier

My również postanowiliśmy się wybrać na tę imprezę. Przez cały czas trwania MFKiG będziemy relacjonować wam wszystkie najważniejsze wydarzenia.

Dlatego jeśli z pewnych powodów nie będziecie mogli uczestniczyć w tym festiwalu zdajcie się na Bandurki!

Event
31 Międzynarodowy Festiwal Komiksów i Gier
Location
Online
Start time
14-15 Listopada 2020
Event status
Finished
Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
21:50

Festiwal kończy się krótką mową Adama Radonia - dyrektora MFKiG.

 

Wszystkie nagrania z wywiadów i rozmów będą dostępne na stronie głównej wydarzenia jeszcze przez dwa tygodnie.

 

Nie pozostaje nam nic innego, jak również się pożegnać. Dobranoc!

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
21:45

Cezary Skorupka i Marcin Surma omówili proces twórczy swojej gry. Wytłumaczyli też, jaki koncept stał za rozwinięciem klasycznego SUPERHOT o bezpłatny dodatek MIND CONTROL DELETE.

 

Dowiedzieliśmy się, na jakie dylematy trafili twórcy, kiedy rozwijali swoją grę o dodatkowe godziny i zawartość. Tworzenie gry to proces wybierania odpowiednich kompromisów pomiędzy wizją autorów, a opinią odbiorców.

 

Usłyszeliśmy, jak układała się współpraca między Marcinem Surmą i Cezarym Skorupką. Warto wspomnieć, że panowie nie są jedynymi członkami zespołu. W procesie twórczym uczestniczyło około dziesięciu osób.

 

Skoro mowa o liczebności zespołu, to porównano też plusy i minusy pracy w dużym, lub małym zespole. Zespół produkcyjny mimo zmęczenia ceni sobie swobodę twórczą, jaką daje praca w mniejszej grupie.

 

Pora na ostatni punkt programu Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Już za chwilę festiwal zostanie oficjalnie zamknięty.

 

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
21:12

W rozmowie z Bartkiem Biełuszko poznaliśmy kilka szczegółów z tworzenia gry Outriders. Usłyszeliśmy nieco o możliwości dostosowania postaci w trakcie jej tworzenia przez graczy.

 

Powiedziano także kilka słów o dostosowaniu świata do realiów, które założyli sobie twórcy. Między innymi dostosowania strojów, broni czy przedmiotów codziennego użytku, które mają budować autentyczność.

 

Oczywiście wiele tematów było owianych tajemnicą w związku z tym, że gra nadal jest w produkcji. Premiera zapowiedziana na 2 lutego 2021.

 

Ostatnia rozmowa przed zamknięciem festiwalu to wywiad z Cezarym Skorupką i Marcinem Surmą. Rozmowę prowadzi Joanna Birek. Panowie opowiedzą powstawaniu gry SUPERHOT: MIND CONTROL DELETE.

 

To znakomicie przyjęty shooter roguelike, w którym czas płynie tylko wtedy, kiedy gracz się porusza.

 

Screen wywiadu z twórcami SUPERHOT MIND CONTROL DELETE

 

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
20:32

Zbliżamy się do końca Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Przedostatnie spotkanie przed zamknięciem festiwalu to rozmowa z Bartkiem Biełuszko.

 

Art Director ze studia People Can Fly rozmawia z Radosławem Nałęczem. Będą mówić o tym, jak tworzyć świat i postacie w grach AAA.

 

Omówią także grę Outriders. To kooperacyjny RPG shooter osadzony w mrocznym świecie science fiction. Podczas rozgrywki odwiedzimy nieznaną i niebezpieczną planetę. Wraz ze znajomymi staniemy do walki o przetrwanie.

Screen wywiadu z Bartkiem Biełuszko

 

 

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
19:15

Kolejnym wydarzeniem jest rozmowa z Łukaszem Kowalczukiem. Opowie on o rozwoju komiksowego Kickstartera w Polsce.

 

Przytacza on swoje projekty oraz omawia przykłady innych twórców, którzy korzystają z platformy.

 

Po tym spotkaniu odwiedzimy pracownię Grzegorza Rosińskiego. To rysownik wielu kultowych serii, między innymi Kapitana Żbika. Przybliży on nam kulisy swojej pracy.

 

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
18:04

Obecnie trwa wywiad z twórcami serii komiksowej Bradl. Marek Olsiecki i Tobiasz Piątkowski opowiadają o swoim ostatnim tomie z Marcinem Łuczakiem.

 

Seria Bradl toczy się wokół wydarzeń drugiej wojny światowej. Fabuła przedstawiona jest z perspektywy Kazimierza Leskiego o pseudonimie "Bradl".

 

To pełna akcji historia polskiego szpiega, który nieuchwytnie działał przeciwko okupantowi.

 

Następnie posłuchamy rozmowy z Tomaszem Kołodziejczakiem, który omówi 30 lat Egmont Polska.

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
16:52

Odbyła się rozmowa z autorem komiksu Skalp. R.M. Guera opowiadał o swoich dziełach, procesie twórczym oraz o researchu, jaki wykonywał do swoich albumów.

 

Czeka nas jeszcze wywiad z Ernesto Gonzalesem. Autor Kapitana Bzyka powie o tym, co skłoniło go do stworzenia komiksu, który zabiera nas do lat siedemdziesiątych PRL-u.

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
16:29

Bartosz Sztybor opowiedział nieco szczegółów na temat swojej pracy w kraju i za granicą. Mówił także o współpracy z CD PROJEKT RED.

 

Kolejne spotkanie, to kilka zdań od Tomasza Samojlika, który przedstawił swoje obecne komiksy. Poruszają one tematykę ekologii. Głównym tematem jednak jest Wiedźmun czyli komiksowa parodia znanej postaci, którą stworzył Andrzej Sapkowski.

 

Komiks nawiązuje także do takich serii jak Władca Pierścieni czy Gwiezdne Wojny.  W albumach z serii Wiedźmun poruszane są także aktualne wydarzenia ze świata.

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
15:19

Kolejne spotkanie to wywiad z Billem Sienkiewiczem. Legendarny amerykański artysta rozmawia o komiksie, jako o jednym z najbardziej elastycznych mediów na świecie.

 

Artysta pracował przy seriach takich jak: Superman, Batman, Captain America czy X-Men.

 

Następnie odbędzie się rozmowa z Bartoszem Sztyborem - dziennikarzem, publicystą, scenarzystą i krytykiem. Będzie mówił o pracy dla zagranicznych wydawców.

Mariusz Wilczek
15 listopada 2020
14:30

Przed chwilą Maciej Kur i Piotr Bednarczyk, w rozmowie z Marcinem Łuczakiem opowiadali o kolejnym tomie Kajka i Kokosza.

 

Teraz trwa krótka prezentacja średniometrażowej adaptacji komiksu Saschy Hommera - Insekt.  To historia przeciętnego chłopca o imieniu Pascal. Wszystko rozgrywa się w mrocznym, zamglonym mieście.

 

Mgła uniemożliwia dostrzeżenie różnic między mieszkańcami. Pewnego dnia chłopiec zostaje zidentyfikowany jako odróżniający się od reszty. To tutaj zaczyna się cała historia.

 

Adaptacja będzie filmem animowanym o stonowanych kolorach. Dzieło będzie wierne oryginałowi pod względem fabuły.

 

Premiera przewidywana jest na rok 2021.